Rom-coms neboli romantické komedie jsou, i díky streamovacím platformám jako Netflix, opět na vzestupu. Upřímně, většina z nich ale za moc nestojí a zápletky se mnohdy opakují. Někdy ji pro jistotu ani nemají a jsou jen prošpikované product placementem. Abychom vás těchto filmů uchránili, přinášíme vám vlastní tipy na romantické filmy. Některé z nich určitě znáte, jiné jsou velmi staré nebo málo hrané.

Palm Springs (2020)

Mladší verze Na hromnice o den více zapřisáhlé milovníky Billa Muraye nejspíš nepřesvědčí, ale mladší ročníky by mohla chytit za srdce. Sarah uvízne na otravně honosné svatbě své sestry v časové smyčce. Není ale sama. Do časové smyčky spadne i další svatební host, bezstarostný pohodář Nyles. Společně tak prožívají příšerný svatební den stále dokola.

Vzhledem k tomu, že jsou jediní, kteří ví, oč tu běží, postupně ztrácí zábrany a zpestřují si den malými i velkými průšvihy. Ale dá se tak žít věčně? Pokusy i vysvobození by tu byly, ale zdá se, že žádný z nich nefunguje. A ještě když se do toho připletou vzájemné sympatie obou „vězňů“, je celá situace ještě zapeklitější.
Když se Frigo ženil (1925)

Máte rádi staré filmy? Myslíme ty opravdu hodně hodně staré. Třeba z roku 1925. Pusťte si Když se Frigo ženil. Zápletka je celkem povedená. Jammes Jones (Frigo) je do své dívky Mary velmi zamilovaný, ale stále se nedokáže vyjádřit ohledně jejich společné budoucnosti. Situaci ještě ke všemu zkomplikuje krach firmy, hrozba exekucí a zatčení. Štěstíčko se na Jammese ale usměje. I když… Jimmy zjistí, že má po svém dědečkovi zdědit v den svých 27. narozenin 7 milionů dolarů. Má to však háček: musí se téhož dne do 19 hodin oženit.

Nicméně když se Mary dozví, z jakých důvodů si ji chce Jammes vzít, rozejde se s ním. A v ten moment dostávají jeho kolegové ze zkrachovalé firmy plán. Jimma ožení, nikdo nepůjde do vězení a Jimm nepřijde o dědictví. Jenže oženit Jimma není tak snadné, jak se zdá. A když se k tomu přidá omyl v podobě do novin vytištěné nabídky, který zapříčiní davy před kostelem, je z toho celkem pěkná filmová podívaná.
Pěkně blbě (2017)

Stand-up komik a příležitostný řidič Uberu jménem Kumail potká na jednom ze svých vystoupení Emily, která se teď rozhodně nechce vázat, Kumal ji ale padne do oka a je jasné, že ty dva jsou si souzeni. Jenže nadějně se rozvíjející vztah naruší hned několik nepříjemných situací, a tak se rozejdou.

Jenže když Emily odvezou s neznámou infekcí do nemocnice a poblíž není nikdo, kdo by o jejím zdraví mohl rozhodnout, podepíše Kumal pod tlakem souhlas s uvedením své ex do umělého spánku. Jak tohle jejich vztah ustojí, navíc v kombinaci s Emilynou svéráznou rodinou, která nemá Kumala moc v lásce?
Věčný příběh (1998)

Jedna z mnoha dalších verzí Popelky, která má ale na rozdíl od těch ostatních skutečně do sebe. Popelkou tu není žádná neoblíbená středoškolská chudinka. Princem není školní lamač srdcí a fotbalová hvězda v jednom. Věčný příběh vypráví život Popelky v 16. století, kterou hraje Drew Barrymore a prince, v českých končinách celkem neznámý, Dougray Scott. Říkat vám, o čem Popelka je, nejspíš nemusíme.

Za zmínku ale stojí fakt, že do této verze Popelky byli chytře zakomponované reálné historické osobnosti jako bratři Grimmové nebo Leonardo Da Vinci. Také kostýmy jsou velmi podařené a pěkně se na ně kouká. Pojetí Popelky jako samostatné, silné a sečtělé ženy nás také baví. Třešničkou na dortu je ale představitelka macechy Rodmily, kterou skvěle zahrála Anejlica Huston, kterou české publiku zná hlavně jako Mortici Addamsovou.
Vzpomínky na lásku (2004)

Korejský festivalový snímek Vzpomínky na lásku je neuvěřitelně silný, zaručeně vás rozbrečí a na konci zanechá pocit, že teď hned musíte své lásce zavolat a říct jí, jak moc vám na ní záleží. Film vypráví osud mladé dívky Kim Su-čin z dobré a honosné rodiny, která se bláznivě zamiluje do jednoho ze zaměstnanců svého otce. Byť je Choi Chul-soo zprvu nepřístupný, podlehne jejímu nevinnému kouzlu.

I přes společenské rozdíly se vezmou a odstěhují na venkov. Štěstí ale dlouho nevydrží, protože Su-čin začne vypadávat paměť a to tak, že zapomene i cestu domů. Později se mladí manželé dozví zdrcující diagnózu – Su-čin trpí Alzheimerovou chorobu s časným nástupem.
Zvíře (1977)

Skvělá oddechovka s Jean-Paul Belmondem je spíše komediální, ale točí se kolem lásky. Konkrétně kolem lásky ke kaskadérce Jane, která si měla brát kolegu z oboru. Mike byl ale vždy spíš šprýmař, egoista a hodně nezodpovědný tvor. Zkrátka takové nezkrotné zvíře. I to je možná dovedlo k tomu, že během jednoho kaskadérského kousku skončí v nemocnici, po kterém se Jane s Mikem rozejde a najde si jakéhosi zazobance, kterého ale ani trochu nemiluje.

Mike se však nevzdává a chce Jane získat zpět. To ale není jeho jediný problém. Jeho finanční situace je přímo tragická, a tak chtě nechtě bere kšeft jako dublér herce Bruna Ferrariho. Mike a Bruno jsou si opravdu podobní jako vejce vejci, a tak není divu, že ve filmu dojde k řadě vtipných zápletek. A jak jste možná uhodli, Belmondo si tu střihl dvojroli a opravdu se mu to povedlo.
Než jsem tě poznala (2018)

Pokud u filmů rádi pláčete, ukuchtěte si brambůrky, otevřete víno a nachystejte si rovnou celou krabici kapesníků. Tento tip na romantický film totiž nenechá jedno oko suché. Willa upoutala dopravní nehoda na vozík a od té doby ztratil chuť do života. Nemluvě o neuvěřitelných bolestech, které ho od té doby ničí.  Ví, čím byl kdysi a všechno se mu nyní zdá nepodstatné, a také přesně ví, jak s tím skoncovat… Eutanazií. Jenže když mu do života vstoupí pečovatelka Lou, život obou se tím navždy změní.
A co když je to pravda? (2005)

Existují dva závěry, jak se po shlédnutí tohoto filmu budete cítit. Buď si jí zamilujete, nebo se budete stydět, že jste ji kdy viděli. Je to dáno faktem, že scénář má vlastně super nápad. Herecké obsazení také ujde. Film je jen občas proložený slabšími vtipy a nelogickým chováním hlavních postav. Pokud ale milujete Reese Witherspoon nebo máte crush na Marka Ruffala, budete se na to rádi koukat.

A teď konečně o co v tom filmu jde? Romantický film vypráví příběh dvou lidí, kteří dokázali, že láska je skutečně nesmrtelná. David si pronajme byt v San Franciscu. Nečekal ale, že jako bonus k bytu dostane také původního nájemníka, Elizabeth. Zprvu to oba vnímají jako jedno velké nedorozumění, ale nakonec jim dojde krutá pravda. Elizabeth je duch. Přes veškeré pokusy donutit Elizabeth, aby konečně odpočívala v pokoji, se do sebe zamilují. Jenže jak takový vztah může fungovat?
S láskou, Rosie (2014)

Pokud existuje nějaký romantický film, který si budete chtít pouštět minimálně jednou za rok na Valentýna, pak je to právě S láskou, Rosie. A to hlavně díky úžasné Lily Collins. Film vypráví o přátelství Alexe a Rosie, které trvá už od nepaměti. Možná proto je ani nikdy nenapadlo rozvinout jejich přátelství v něco víc. Jejich cesty se však rozejdou, když Alex odchází studovat do Bostonu a Rosie zjišťuje, že je těhotná se školním frajírkem, který se k otcovství nestaví zrovna pozitivně. Rosie ale svému nejlepšímu příteli nic neřekne v obavě, že by se kvůli ní vzdal svého snu studovat v Bostonu.

A tak se jejich cesty na čas rozejdou, ale poté zase spojí. A tak stále dokola. Vzdálenost, nové vztahy, dokonce i manželství a spousta omylů nakonec zapříčiní, že si přestávají rozumět. Vidle do toho hodí samozřejmě i vzkvétající láska mezi nimi, které však brání aktuální vztahy a zmatek ve svých citech. Jak to ale u romantických komedií bývá, dobře to dopadne.
Francouzský polibek (1995)

Ty devadesátkové romanťárny mají něco do sebe! Hlavně když v mnoha z nich hrála Meg Ryan. A o čem je Francouzský polibek? Kate a Charlie se mají brát, ale zásnuby zkrachují, když Charlie odletí do Paříže, kde se zamiluje do jiné. Kate se ale nevzdává, překoná strach z létání a rozhodne se získat svou lásku zpět. Na cestě potká Luca, který Kate zneužije pro trestný čin. Celá zápletka je poměrně vtipná, a proto vám víc neřekneme.

Co vám ale prozradíme je, že Kate a Luc shodou okolností skončí v městečku, odkud Luc pochází. Kate zjišťuje, že tady by chtěl její nedobrovolný společník jednou mít vinici. Luc už jednu měl, ale prohrál ji s bratrem v kartách. Kate si místo zamilovala, ale přesto pokračuje ve svém boji o bývalého snoubence. Vyjde jí to a nebo najde zalíbení v Lucovi?
Město andělů (1998)

A zase ta Meg Ryan! Pokud jste ještě neviděli Město andělů, hned to napravte! Je to klasika všech klasik, v níž byste jen sotva očekávali Nicolase Cage aka prince z pohádky. A přesto působí tak důvěryhodně, že tvůrcům filmu odpustíte fakt, že nevybrali typického krasoně jako je třeba Hugh Grant či Richard Gere. Ale teď zpět k Městu andělů. Film vypráví příběh lékařky Maggie, která denně zachraňuje životy, je velmi racionální a rozhodně nevěří v něco tak nadpozemského jako andělé.

Přesto jednoho potká, zamiluje se do něj a když v anděli konečně uvěří, zdá se, že nemůže být šťastnější. Anděl Seth se kvůli ní dokonce vzdá své nesmrtelnosti, aby spolu mohli být do konce života. Jenže každé rozhodnutí má své následky a ani Sethovo rozhodnutí nezůstane bez odezvy z vyšších míst…
Láska přes internet (1998)

Meg Ryan naposledy. Slibujeme! Zde vedle Meg Ryan exceluje Tom Hanks jako Joe Fox, spolumajitel velké sítě knižních supermarketů. Ten si dopisuje přes internet s Kathleen Kelly, majitelka malého knihkupectví Na růžku. Přestože si dokonale rozumí, ani jeden z nich netuší, že se ve skutečnosti stali úhlavními nepřáteli. Joe totiž otevírá další knižní supermarket v těsném sousedství jejího obchůdku a tím ohrožuje jeho existenci. Bude láska v tomto případě silnější?
Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Kdo u tohoto filmu nebrečel jako želva, nemá nejspíš srdce. 🙂 Jimm Carrey jako Coel zjišťuje,  že si jeho přítelkyně Clementine (Kate Winslet) nechala vymazat z paměti jejich bouřlivý vztah. Rozhodne se tedy pro stejný krok a kontaktujte vynálezce této metody. Když se však jeho vzpomínky na Clementine začnou vytrácet, Joel si uvědomí, jak moc ji stále miluje. Z pozice diváka tak vidíme vnitřní souboj, odehrávající se v jeho hlavě a vzpomínky na Clementine, které jsou nekompromisně gumovány jedna podruhé.
Román pro ženy (2004)

Neznáme snad lepší romantický film pro nezadané dámy než Román pro ženy. Samozřejmě… Skrývají se v něm reklamy sponzorů (asi jako v každém druhém českém filmu), to mu ale neubírá na upřímnosti a skvělých hláškách. Přidejte si k tomu boží Simonu Stašovou, scénář od Michala Viewegha a tomu filmu prostě mnohé odpustíte.

Román pro ženy vypráví příběh dvacetileté Laury, která žije se svou maminkou, která nesnáší Poláky, Čechy, zbraně a kdo ví co ještě. Laury přítel je tak trochu machýrek a prosťáček, a tak není divu, když Lauře na horách učaruje sečtělý a charismatický Oliver. Vzhledem k věku by sice mohl být spíš už Laury otcem, což se ale nakonec ukáže jako ten nejmenší problém. Kolem Olivera se totiž motá dost žen, a navíc se ukáže, že je bývalý Lauřiny matky.
Wimbledon (2004)

Krásní herci, napínavý sport, neokoukaný scénář. Co víc si od romantického filmu přát? Film Wimbledon s Paulem Bettany a Kirsten Dunts nás přesvědčili, že filmy se sportovní tematikou nemusí být nuda, i když nejste sportovní typ. Romantická komedie nám představuje Brita Petera Colta, jehož tenisová kariéra pomalu a bolestivě končí. Na poslední chvíli dostává divokou kartu na věhlasný šampionát ve Wimbledonu, kde potká americkou vycházející tenisovou hvězdu Lizzie Bradbury.

Náhodné setkání těchto tenisových protipólů zažehne jiskru lásky. Rozvíjející se vztah i úspěchy na kurtu Peterovi dodají elán, Lizzie nová láska naopak rozptyluje. Kvůli tomu a kvůli otcově nátlaku Lizzie Petera odmítá, protože den D se blíží a v sázce je vítězství na wimbledonském turnaji.
Hotel Modrá hvězda (1941)

Také mezi černobílými filmy z dob Protektorátu najdeme velmi pěkné romantické filmy. Svérázná a lehce roztěkaná Zuzanka zdědí hotel Modrá hvězda. Po úvodním omylu s luxusním hotelem téhož jména se dostane do hotelu správného, který by ale bylo snad lepší podpálit, než zkoušet vzkřísit. Ani personál, který v hotelu spíš jen squatuje než pracuje, není úplně milionový. Nicméně první host vlije Zuzance odhodlání do žil a ta se rozhodne hotel zachránit.

Oním první hostem je průmyslník Vladimír Rychta, který zde chce strávit líbánky se svou Miladou. Věří, že když zde měli líbánky jeho rodiče, kteří spolu prožili šťastné manželství, bude mít jeho vlastní manželství podobný osud. Milada však nad zastaralým hotelem ohrnuje nos, a tak se snoubenci po telefonu neustále dohadují. Mezitím se Vladimír se Zuzankou postupně zamilovávají jeden do druhého, ale kvůli řadě legračních, ale i vážnějších omylů to nebudou mít lehké.
Někdo to rád horké (1959)

Film prošpikovaný tehdejšími hereckými kapacitami (Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon) nás přenese na Floridu, kam před mafiány a jistou smrtí utečou kamarádi saxofonista Joe a basista Jerry. Kouzlo celého děje tkví v tom, že se převléknou za ženy a schovají se v dívčí kapele jako saxofonistka Josefína a basistka Dafne.

Aby jejich situace byla ještě těžší, Joe se samozřejmě zamiluje do jejich kolegyně Pusinky Kowalczykové. Během jejich cesty na Floridu nastává řada neuvěřitelných zápletek, záměn a omylů. Mafiáni si je navíc na Floridě najdou, a tak je celá situace ještě zajímavější. Škoda, že se romantické filmy jako tyhle už netočí!
Všem klukům, které jsem milovala (2018)

Ať Netflixu jen nekřivdíme. Někdy romantické filmy fakt umí. Lara Jean Covey je plachá šestnáctiletá středoškolačka, která si schovává milostné dopisy napsané jejím pěti bývalým klukům. Dopisy schovává a raději prožívá fantazii pravé lásky ve své hlavě než ve skutečnosti. Nicméně její sestra Kitty náhodně objevené dopisy všem pěti chlapcům odešle.

Problém tkví v tom, že jeden z dopisů patří jejímu sousedovi Joshovi. Ten aktuálně chodí s její starší sestrou. Druhý dopis patří klukovi její bývalé nejlepší kamarádky, se kterou jsou aktuálně na nože. Najednou je bezpečný a poklidný život Lary Jean ta tam a škody, které byly napáchány, se jen těžko napravují.