Potřebujete rychle vychladit víno pro nečekané hosty? Vyzkoušejte osvědčené triky, jak na to. Známe 3 způsoby, díky nimž bude bílé víno perfektně vychlazené.

Jaká je správná teplota vína?

Že mám mít červené víno pokojovou teplotu a víno bílé má být servírováno rovnou z lednice? Babské povídačky. Aby se chuť vína perfektně rozvinula, je třeba respektovat doporučenou teplotu, která bývá uvedena na etiketě vína. A ta je pro každý jednotlivý typ vína jiná.

Červená vína chutnají tradičně nejlépe při servírovací teplotě 15-18 °C. Jenže zároveň je třeba, nechat je přibližně 2 hodiny dýchat. Jelikož během této doby v místnosti zteplají, je dobré je vychladit pod ideální teplotu a počítat s teplotním přírůstkem.

Bílá vína si libují v teplotním rozmezí 7-10 °C a sekty či šumivá vína dokonce potřebují teplotu 5 °C, aby v ústech rozehrály tu pravou symfonii.

Co ale dělat, pokud se blíží návštěva a lahve vína stále ještě postávají ve spíži? Nabízíme 3 ozkoušené kouzelnické triky, jak změnit teplé víno… na perfektně vychlazené. A to dříve, než si návštěva stihne odložit kabáty.

Nemáte chladič na víno? Nevadí. Vystačíte si i s ledem a obyčejným kýblem.

Červená vína chutnají tradičně nejlépe při servírovací teplotě 15-18 °C.

Trik s utěrkou

Co potřebujete:

Lahev vína zabalte do mokré utěrky a umístěte do mrazáku. Utěrka poměrně rychle zmrzne a vytvoří jakýsi ledový rukáv, který díky velké styčné ploše s lahví vychladí lahev vína do 15 minut!

Trik s kbelíkem

Co potřebujete:

  • Kbelík
  • Led
  • Voda
  • Sůl
  • Lahev oblíbeného Rybízáku

Hosté za dveřmi a vy potřebujete vychladit víno co nejdřív? Pokud v mrazáku nemáte místo, není třeba házet flintu do žita. Přímo před očima diváků můžete vykouzlit perfektně vychlazenou lahev výborného vína. Do kbelíku s ledem a vodou umně naaranžujte lahev a obsypejte solí. Sůl snižuje bod tání ledů a v důsledku toho je lahev delší dobu v chladnějším prostředí. Víno v perfektní teplotě můžete mít už za slabou čtvrthodinku.

 

Do kbelíku s ledem a vodou umně naaranžujte lahev a obsypejte solí. Sůl snižuje bod tání ledů a v důsledku toho je lahev delší dobu v chladnějším prostředí.

Do kbelíku s ledem a vodou umně naaranžujte lahev a obsypejte solí. Sůl snižuje bod tání ledů a v důsledku toho je lahev delší dobu v chladnějším prostředí.

Trik s ledem

Co potřebujete:

  • Tvořítko na led
  • Trochu místa v mrazáku
  • 2 lahve sladkého jahodového vína
  • Chuť vítat návštěvy po celý rok

Pokud máte doma solidní zásobu oblíbeného vína, není nic jednoduššího, než jednu lahev obětovat a vykouzlit z ní elegantní kostky ledu. Ty v tvořítku vyčkají na tu správnou příležitost a vychladí každou sklenku zvlášť přesně dle přání hosta. S klasickými kostkami ledu to jde samozřejmě také, ale kdo by chtěl ředit tu báječnou plnou chuť kvalitního vína vodou? My tedy ne.

Každé víno, které projde pečlivými rukami vinařů si zaslouží dokonalou péči až do poslední kapky. Dejte si práci a vychlaďte každou lahev na doporučenou teplotu, ať si můžete vychutnat tu příjemně nakyslou chuť s plnými ovocnými tóny.