Pohodové sobotní odpoledne. Nic nemusíte, venku je pod mrakem, ideální doba na lenošení. Otevřít si láhev vína a možná si něco zajímavého přečíst. Knížka a alkohol nejsou vždy úplně nejlepší parťáci. Přeci jen, s každou další sklenkou se čte o něco hůř. K těmto 7 knížkám ale víno pasuje dokonale. Posuďte sami.

Kuchařka

Jestli vám při listování kuchařkou také pokaždé vyhládne, vyřešte to s grácií. Nalijte si skleničku vína, k tomu zakousněte nějakou mňamku a v klidu si v kuchařce vyberte, co dobrého svým přátelům a rodině uvaříte. A jestli už znáte všechny své kuchařky nazpaměť, zkuste třeba Víno ve sklence a na talíři Kristiny Šemberové a Evy Všetičkové. Kdyby se vám náhodou někdy podařilo láhev vína nedopít, s těmito recepty ji skvěle zužitkujete při vaření. 

Horor

K některým knihám si zkrátka musíte dodat trochu tekuté odvahy. Přesně tak to bude u hororové povídky Skvrna autorky Gillian Flynnové. Za tuto klasickou duchařinu získala prestižní cenu Edgar Award a garantujeme vám, že vás jen tak v klidu nenechá. Tak dávejte při pití pozor, aby nezůstala skvrna od vína na vašem gauči. 

Kniha pro ženy

Jestli se ve vínu někdo opravdu vyzná, jsou to Francouzi. A jestli se někdo vyzná v módě a stylu, jsou to Francouzsky. Spojte příjemné s užitečným a nechte se inspirovat knihou Francouzky zrají jako víno od Mireille Guilianové. Není od věci si se sklenkou ruce přečíst o tom, jak neztratit šarm ani ve zralém věku.

Dětská knížka

Milujeme své malé lásky, ale číst jim po 150 o Červené Karkulce může být trochu psychicky vyčerpávající. Jestli i vaše děti milují poslouchat své oblíbené pohádky stále dokola, zkuste si čtení tentokrát zpestřit sklenkou ovocného vína. S mini degustačním balíčkem budete mít každý večer 250 ml sladkého dopingu ke čtení. A až vám opravdu začnou docházet síly, vyzkoušejte dětskou knihu Říkačky o dobrotách Renaty Škaloudové, se kterou se mohou děti zapojit do vyprávění.

Detektivka

K detektivnímu románu odehrávajícím se na vinicích jižní Moravy je sklenka vína povinností. Kniha Smrt pod vinicemi Danieli Mičanové vás zavede do městečka Štinkava, kde v temných podzemních slujích…víc vám samozřejmě neprozradíme. Snad jen, že nad prosluněným krajem se začínají stahovat mračna a je jen na vás odhalit tajemného vraha. 

Osobní rozvoj

Málokterá knížka nás tak svádí najít otvírák a hodit nohy nahoru jako Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele Mansona Marka. Nemáte rádi přehnaný optimismus a pozitivní myšlení? Manson také ne. Ve své knize vás naučí, jak rozpoznat, co je pro vás opravdu důležité a jak se efektivně vykašlat na ten zbytek. Neřešit, nekritizovat se, nestresovat. Tak na to si připijeme!

Román

Skotsko v 18. století, romantická drsná krajina, svalnatý hlavní hrdina a velmi pikantní vyprávění autorky Diany Gabaldon. To je román Cizinka, který můžete shlédnout i v seriálové formě na HBO. To byste se ale připravili o ten detailní popis mnoha erotických scén, po kterých nejedna z nás zrudla jako naše višňové víno. Povinná četba z toho nebude, ale jako zábava na deštivý den je to ideální.