Dávat si novoroční předsevzetí zní jako klišé. Jsou to takové ty sliby typu „zhubnu, nebudu jíst sladké, přestanu kouřit, najdu si partnera“… Zkrátka jsou to ta novoroční předsevzetí, která mají jepičí život a zpravidla nám vydrží jen do 5. ledna (někdy ani to ne). I my jsme je nejdříve začali psát a pak nám došlo, že tentokrát bychom to mohli udělat jinak. Víc opravdově. Víc upřímně. A hlavně si napsat taková novoroční předsevzetí, která budeme chtít dodržet. Přidáte se?

1. Budeme se víc chválit

Nikdo jiný to za nás neudělá, tak se pochvalte, když je k tomu důvod (a i když není)! Pochvalte se, jak pěkně jste se dneska nalíčila. Pochvalte se za dobře zvládnutou prezentaci v práci. Pochvalte se za úklid, za vaření, za účes. Ne, není to namyšlenost. Je to o uvědomění si vlastích kvalit a o tom mít se rád/a. Vždyť k tomu někoho cizího nepotřebujete. A je to také snadný způsob, jak si zvednout náladu.

2. Naučíme se přijímat komplimenty

A když už nás někdo pochválí, nebudeme říkat: „Ale to nic nebylo.“ a ani „To říkáš jen tak.“ Třikrát ne! Přijměte pochvalu nebo kompliment s vděčností, nechte se tím pocitem, že vás někdo ocenil, naplnit a užívejte si to. To si přece zasloužíte.

3. Zútulníme si domovy

Poslední dva roky byly o práci z domova. A naše domovy (nebo jejich části) se kvůli tomu často chtě nechtě proměnily na kanceláře. Tam, kde byste si jindy postavili vázu s květinami nebo zarámovanou fotku rodiny, najednou trůnila webkamera, štosy papírů a vystydlý hrnek kafe. Změňte to a zútulněte domov dekoracemi, které mají s kanceláří pramálo společného. Vraťte do svých obydlí hřejivost a útulno – ať už to pro vás znamená cokoliv, třeba novou pokojovku, pohodlnější křeslo, polštářky na pohovce nebo obraz na zeď.

4. Dopřejeme si delší a pomalejší rána

Jsou vaše rána uspěchaná? Pokud mezi vstáváním a příchodem do práce není ani chvilka o vás, pak je něco špatně. Dopřejte si pomalejší ráno. Vstaňte třeba jen o dvacet minut dříve, uvařte si kafe nebo čaj, kousněte do snídaně a zírejte z okna. Nebo si u snídaně přečtěte pár stránek z rozečtené knížky. Budete spokojenější, v práci rozkoukanější a méně frustrovaní.

Naservírujte si k snídani pomalé ráno s kafem a knihou.

5. Korunka ke korunce

Máte pocit, že nikdy nic neušetříte? Než začnete googlit spořící účty a kryptoměny, zkuste to jinak. Co třeba na konci každého dne vyndat z peněženky všechny drobné a ty si odkládat do sklenice? My jsme s tím začali už v roce 2021 a sami jsme byli překvapení, kolik jsme tímhle drobným odkládáním našetřili! V roce 2022 určitě pokračujeme.

6. Utužování vztahů

Vztahy jsou klíčem ke štěstí, přesto je ale většina z nás odkládá na druhou kolej. A to vůbec ne záměrně. Jen nějak neumíme pracovat s časem. Přitom tomu stačí dát trochu řádu a oblbnout mozek. Většinou to, co máme v kalendáři platí a málokdy to rušíme. Máte-li to stejně, sedněte si jednou za měsíc ke kalendáři a naplánujte si dopředu, kolik času a s kým chcete trávit. Každou sobotu deskovky s dětmi, páteční večery víno s kamarádkami (klidně pokaždé s jinou), nedělní rána zavolejte mámě. Nakonec zjistíte, že máte bohatší společenský život než doposud.

7. Rande sám/sama se sebou

Výjimka potvrzuje pravidlo, a tak je někdy nutné bod č. 6 porušit. Zablokujte si v kalendáři ráno, odpoledne nebo večer jen a jen pro sebe a tenhle čas prožijte tak, jak máte zrovna náladu. Ztište mobil nebo si alespoň vypněte notifikace a užijte si film, dejte si šlofíka, procházku, dopřejte si domácí wellness s vlasovým zábalem a obličejovou maskou nebo se začtěte do časopisu s vínkem v ruce. Všechno se počítá. Kolik času si věnujete, to je jen na nás. My si dáme alespoň dvě hodiny v kuse každý týden.

Že na to nemáte čas? Zamyslete se nad tím, jak často chodíte tam, kam nechcete. Třeba s kámoši na pivo, protože nechcete působit nudně. Nebo na rande s někým z Tinderu, kam jdete jen proto, že vás přinutila kamarádka. Prostě se nenuťte, abyste splnili cizí očekávání. Najednou toho času pro sebe bude až až.

Dejte si taková novoroční předsevzetí, která zahrnují více péče o sebe.

8. Budeme si kupovat to, v čem se cítíme dobře

Boty, které tlačí – ale zato jsou teď v kurzu. Větší oblečení – musím schovat pupek. Nudné spodní prádlo – protože to sexy s krajkou je jen pro modelky. Máte-li skříň a botník plný podobných věcí jako my, rok 2022 je ideální k vytřídění šatníku. Naplňte ho věcmi, které chcete nosit a ne těmi, které nosíte jen proto

  • abyste drželi krok s trendy,
  • abyste nepohoršili okolí,
  • že se bojíte nepřijetí.

Všechno je to jen v hlavě. Vždyť když nosíte to, co se očekává, nejste to vy. A lidé to na vás poznají. Začněte se oblékat podle sebe, ať už jsou to vyzývavější barvy, upnutá halenka nebo pohodlnější boty. Budete spokojenější. Slibujeme!