Kolik litrů vína, piva a tvrdého alkoholu? O množství a druhu rozhoduje nejen počet abstinujících svatebčanů, ale také roční období.

Víno

Počet hostů vydělte dvěma – zhruba tolik sedmiček vína budete potřebovat. Na výběr by mělo být bílé a červené, a to v sušší i polosuché variantě. Počet lahví od každého druhu záleží na chuti vašich hostů, ale také se dá řídit aktuálním ročním obdobím. V zimě se více pije červené, zatímco v létě je větší zájem o bílé. Na svatbách jsou na odbyt také růžová nebo ovocná vína.

Tip Rybízáka: Na vinný střik doporučujeme oblíbený Rybízák, Višňák nebo Jahodové víno. Třílitrové bag-in-boxy budou mizet před očima.

Pivo

Tady se vyplatí celý sud! Na 50 hostů počítejte se spotřebou 50 litrů na hodinu. Pozor – nejen pivo poteče proudem. Pivaři obvykle více míchají alkohol než vinaři, takže nezapomeňte raut zásobit tvrdým alkoholem.

Tvrdý alkohol

Na uvítanou to chce panáčka slivovice nebo ořechovice. Na zbytek večera pak doporučujeme bylinné likéry, vodku, rum nebo whiskey.

Dámy jistě ocení Baileys, medovinu, až se večer ochladí, a divokou tequillu. A množství? Na deset hostů počítejte alespoň s litrem tvrdého alkoholu na hodinu.

Aperitiv

Úvodní sklenkou si obvykle přiťuknou i abstinenti, takže přípitek spočítáte snadno. Cinzano, sekt nebo ovocné šumivé víno padne v množství jednoho deci na osobu, tzn. na 50 lidí potřebujete 5 litrových lahví.

Koktejly

Počítejte s zhruba jedním koktejlem na osobu za hodinu. Mezi ty nejoblíbenější patří Aperol, Mojito, Sex on the beach, Tequila Sunrise a Piňa Colada. Doporučujeme vybrat na raut tři koktejly, ideálně ze stejných druhů alkoholu, které catering nabízí jako panáka. Vyhnete se tak vysokým nákladům a zvracejícím družičkám.

Nealkoholické nápoje

Zajistěte minimálně litr na osobu. Děti, těhotné, řidiči a abstinenti vypijí pořádné množství. Navíc alkohol popíjející hosté potřebují něco na ředění. Proto připravte do zásoby colu, Kofolu, ovocné džusy, ovocné a bylinné limonády a také čistou vodu s citronem. Nezapomeňte ani na vynikající kávu, se dvěma šálky na osobu. První přijde vhod ke svatebnímu dortu, druhý v průběhu večera, až dojdou síly.

Tip Rybízáka: Řidičům doporučujeme na začátek akce jeden cider, který osvěží a alkohol rychle vyprchá. Případně si vychutnejte maté, abyste na cestu domů neklimbali za volantem.