Že jste o ní ještě neslyšeli vůbec? Nebo ji možná znáte jen jako krásně kvetoucí keř. To je ale obrovská škoda. Kam se hrabou takové hrozny na super bobule arónie. Ty jsou totiž nadupané nejrůznějšími vitamíny a antioxidanty a jejich pravidelnou konzumací si můžete ulevit od leckterého neduhu. Navíc v lákavé tekuté formě. 

 

1. Kde se vzal název

Arónie pochází z latinského Aronia melanocarpa. V češtině ji můžete znát pod názvem temnoplodec černoplodý či lidově černý jeřáb. Proto od nás víno z arónie dostalo výstižné jméno jeřábník. 

2. Super odolná bobule

Aronie nepotřebuje během pěstování téměř žádnou chemickou ochranu. Neohrozí ji žádní škůdci ani nemoci a když spadne na zem, ještě dlouho zůstane zdravá. Odolná je i proti mrazu a dokáže přežít dokonce i na Sibiři.

3. Nabitá vitamíny a antioxidanty

Bobule mají vysoký obsah červených barviv. Především antokyany a flavonoidy působí jako antioxidant a chrání naše buňky. Arónie má těchto látek 5x více než hrozny. Dále obsahuje draslík, rutin, jód, vlákninu, esenciální, neesenciální aminokyseliny a kyseliny citronovou a jablečnou.

4. Zásobárna vitamínu C

S pomocí těchto bobulí snadno posílíte svou obranyschopnost. Vitamín C společně s obsaženým rutinem a flavonoidy navíc podporují propustnost, pevnost a pružnost cévních stěn. Jestli se o vás pokouší chřipka, doplňte svůj repertoár i o bylinné víno. Pár kapek denně do čaje dokáže zázraky. 

5. Parťák při práci na počítači

Pracujete-li často na počítači, neměli byste si nechat účinky arónie uniknout. Regeneruje totiž zrak, ulevuje organismu od záření monitoru a dokonce zlepšuje paměť a soustředění. Léčbu vínem z černých jeřabin nechte ale raději na doma, váš šéf by pro všechny ty super účinky nemusel mít tolik pochopení.

6. Rozproudí krev v žilách

Bobule obsahují spoustu vitaminu K, který účinně spravuje vysoký krevní tlak a dohlíží na správnou srážlivost krve. Také reguluje činnost štítné žlázy, při její snížené i zvýšené funkci a v neposlední řadě chrání před onemocněním srdce.

7. Vhodné pro těhotné ženy

Arónie obsahuje kyselinu listovou, která pomáhá s tvorbou červených krvinek a také správnému vývoji plodu. Teď mluvíme především o účincích samotných bobulí, i když čím dál více doktorů doporučuje těhotným ženám malé množství kvalitního červeného vína. My doporučuje zkusit bobule zpracovat do džemu, sirupu nebo jen tak s medem.