Někdo jezdí na dovolenou podle toho, jaká kuchyně mu chutná. My cestujeme výhradně podle vín. A ačkoliv vína z České republiky patří beze sporu k vinařským skvostům, ve světě vín je toho tolik k objevování, že by byla škoda zůstat doma. Přečtěte si, kde o skvělé víno není nouze a naplánujte svou příští dovolenou podle vína.

Za portskými víny do Porta

Portské víno vám přiblížíme jen ve zkratce. Pokud vás zajímá více, koukněte na článek o portském víně. Portské víno se vyrábí z bílých a červených hroznů vysoké kvality, které pochází z vinic táhnoucích se podél portugalské řeky Duoro. Portské je poměrně silný čajíček, a to hlavně díky většímu podílu alkoholu a cukru, než jsme u klasických vín zvyklí. Právě pro svou výrobu, specifickou oblast a výjimečnou chuť však patří k nejoblíbenějším digestivům na světě.

Pakliže jste také podlehli portskému vínu, rozhodně za ním vyrazte do jeho rodiště do Porta. Na levém břehu řeky Douro totiž najdete proslulé vinařské domy těch nejproslulejších značek portských vín. Cestu za nimi ale doporučujeme začít na pravém břehu – z historického centra Porta je to jen pár desítek metrů. Už tam totiž na vás začne dýchat historie portského vína a samotné okolí je tak fotogenické, že vás jeho zachycení na pár desítek minut zaměstná.

Institut portského vína

Ačkoliv by se mohlo zdát, že na pravém břehu Porta toho moc není, opak je pravdou. Ještě než přejdete most, stavte se v institutu portského vína. Instituto dos Vinhos do Douro e do Porto nabízí interaktivní prohlídku s návštěvou laboratoří a degustační komory, které vám pomohou lépe porozumět postupům kontroly kvality portského vína. A to se před návštěvou vinařských domů určitě hodí, hlavně pokud nevíte, jaké portské vám chutná. Prohlídku totiž zakončíte v self-service Wine Baru, kde zjistíte, které portské víno je to vaše.

To nejzajímavější se ale děje samozřejmě na druhém břehu ve městě Vila Nova de Gaia, kam se dostanete přes velký ocelový most Luís I Bridge. Na levé straně břehu vás přivítají ikonická jména zástupců známých vinařských domů se svými historickými sklepy. Pokud vám po překonání mostu vyschlo v krku, hned na nábřeží dostanete šanci zahnat žízeň. Protože je nabídka vinařských domů široká a rozprostírají se jeden vedle druhého, doporučujeme vybrat si jen ty, které vás osloví a nebrat domy jeden po druhém. Jak už jsme psali – portské víno fakt píše, tak vybírejte s rozvahou, abyste si už za hodinu nevolali taxi na hotel.

Portugalské Porto rozděluje řeka Douro. Milovníky portského vína bude zajímat spíše levý břeh, kde se nachází nejvyhlášenější značky portského vína.

3 tipy, kam za portským vínem v Portu

 • Taylors: Hotel, vinné sklepy, obchod i restaurace s bohatou historickou expozici – to je Taylors, které s portským vínem koketuje už od roku 1692. V jejich obchodě je z čeho vybírat – včetně starších portských vín, která mají i více jak 40 let.
 • Cálem: Honosně působící show room s portskými víny vám vyrazí dech interiérem i nabídkou. Jejich vinné sklepy údajně patří k těm nejzajímavějším a nejatraktivnějším v Portu. Na konci prohlídky vás samozřejmě čeká ochutnávka portského vína.
 • Burmester: Firma patří mezi nejstarší a nejkvalitnější producenty portského vína na světě a má více než 230letou historii. Prohlídka sklepů trvá bez mála půl hodiny a začíná na 13 eurech – podle počtu vzorků, které chcete ochutnat.

Francie: šampaňské, pohostinní vinaři a gastro zážitky všude

V Čechách existuje hned několik vináren, které se specializují na francouzská vína, jenže… Ta atmosféra Francie je zkrátka nepřenositelná. Ve Francii existuje hned několik oblastí, kam za vínem. Popravdě je jich tolik, že by vám na ně nestačil ani měsíc dovolené. Vybrali jsme proto tři, které nám osobně nejvíce přirostli k srdci: Bordeaux, Champagne a Côtes du Rhône.

Champagne

Jak už název provincie napovídá, kvůli červenému sem nejspíše nepojedete. Právě odtud totiž pochází proslulé a luxusní značky šampaňského jako Moët & Chandon a Dom Pérignon, Taittinger, Veuve Clicquot, Ruinart a Mercier! Místní vinaři organizují veřejné i soukromé prohlídky svých sklepů, a tak získáte jedinečnou příležitost zjistit, jak se dělají správné “bubliny”.

Pokud vás nebaví okázalost a pozlátko, doporučujeme návštěvu menších vinařství. Obecně platí, že čím menší vinařský dům, tím větší je šance, že vás provede přímo majitel. Kombinace komornější atmosféry a procházky vinicemi s lahvinkou v ruce bude momentem, na který jen tak nezapomenete.

3 tipy, kam za dobrým šampaňským v Champagne:

 • Nicolas Chalons en Champagne: Přímo v srdci města Châlons-en-Champagne hledejte vínové dveře s nápisem NICOLAS nad nimi. Za dveřmi vás čeká levné, ale i velmi luxusní šampaňské a velmi milý a znalý personál, který vám pomůže s orientací v jejich velmi pestré nabídce. Ať už jste zbloudilý začátečník, nebo náročný konzument, vždy odejdete s tím správným šampaňským.
 • Champagne Corbon: Zhruba půl hodiny autem od města Châlons-en-Champagne v obci Avize vás s otevřenou náručí přivítají rozsáhlé vinice v čele s majitelkou Agnes Corbon, jejíž šampaňské je opravdu vynikající. Je to hlavně tím, že tu používají odvážné a pro klasiky radikální metody. Šampaňské například nefiltrují a doba stárnutí ve sklepě bývá tři roky i déle. Prohlídka s degustací je samozřejmostí!
 • Champagne Billecart-Salmon: Zapomeňte na Moët & Chandon, Dom Pérignon a další nóbl šampaňské. To nejlepší pravděpodobně najdete v malebné obci Aÿ-Champagne. Krásné prostředí, prohlídky v angličtině a velmi pohostinný personál jsou jen špičkou ledovce. Z jejich šampaňského vám bude plesat srdce radostí. Pro Billecart-Salmon šampaňské není jen povrchní záležitost, ale chovají k němu opravdovou vášeň, a na chuti je to opravdu znát.

Côtes du Rhône

Nádherné vinice rozprostírající se podél řeky Rhôny plodí hrozny, z nichž vznikají sladká, kořenitá a chuťové bohatá vína, z mnohdy i 10 a více odrůd. Pokud se rozhodnete navštívit jižní Rhônu, čeká vás bohatý program a foťák prakticky nedáte z ruky. Nádherná příroda, národní parky, antické památky, zříceniny hradů, kostely… A samozřejmě restaurace, rozsáhlá levandulová pole a stovky ne-li tisíce vinařství.

Ale i severní Rhôna má co nabídnout. Právě odtud podle mnoha vinařů pochází nejlepší Syrah na světě! A když už vás vína omrzí, prozkoumejte uličky města Lille a nakupte si tu starožitnosti anebo – jste-li milovníky fotbalu – navštivte fotbalový zápas na stadionu Bollaert-Delelis v Lens.

3 tipy, kam za dobrým vínem v Côtes du Rhône:

 • Domaine du Clos Saint Marc: Tři sympatičtí a vášniví vinaři, více než pětatřicetiletá tradice a nádherná vinice sídlící 20 km jihozápadně od Lyonu, v srdci Coteaux du Lyonnais – tohle vinařství má až rodinnou atmosféru. A co je důležité – ctí terroir neboli spolupůsobení vlastností půdy, odrůdy a lokálního klimatu, čímž tu vytváří jedinečný a nezaměnitelný zemědělský produkt.
 • Château Fortia Sarl: Tady mají vinařskou turistiku zmáknutou na jedničku, a navíc patří již dlouho mezi významné producenty v jižní Rhóně. Degustace vín stejně jako prohlídka sklepů a vinohradu jsou klasika. Zajímavostí jsou tu tzv. Wine Tasting Workshops, které vás seznámí mimo jiné s technikami degustace vína. To vše v prostředí nádherné vinařské usedlosti s historií sahající až do 18. století.
 • Château Romanin: Horami a přírodou obklopené vinařství s pozoruhodnou historií (kterou vám během prohlídky barvitě vykreslí možná i sami majitelé) produkuju excelentní vína z ručně sbíraných a ručně tříděných hroznů. Produkci tu velí červené (konkrétně 45 % červených vín, 40 % růžových a 15 % bílých). Stejně jako v Saint Marc i tady ctí místní terroir.

Cotes du Rhone je největší částí vinařské oblasti údolí Rhony.

Bordeaux

Pokud jste požitkáři každým coulem, tak právě tady musíte strávit dovolenou. Foie gras, ústřice, cannelés… A samozřejmě víno. To je Bordeaux, jehož gastronomie patří mezi pravé francouzské klenoty. Ještě aby ne, když tu sídlí hned několik Michelinskými hvězdami ověnčených restaurací.

Na své si ale přijdou i milovníci umění, divoké přírody či architektury. V Bordeaux narazíte nejen na klasická i současná muzea, ale dokonce i velmi talentované pouliční umělce. Program si můžete zpestřit také návštěvou římských kostelů a středověkých hradů, které jsou součástí UNESCO. Den samozřejmě zakončete dobrým vínem – s Bordeaux jsou spojené odrůdy vína, jako Cabernet Sauvignon, Merlot, Semillon, či Muškát. Ať už si je dáte kdykoliv, mají-li nálepku místní vinice, budete nadšeni.

3 tipy, kam za dobrým vínem v Bordeaux:

 • Château de Lisennes: Těšte se na cenově dostupná a přitom velmi kvalitní vína, vyrobená tradičními postupy a s ohledem na terroir. Rodinné vinařství Lisennes, které vlastní už pátá generace rodiny Soubie, se zaměřuje nejen na klasická, ale také ovocnější, organická a perlivá vína. Nechte se obklopit zámeckou atmosférou a nezapomeňte navštívit muzeum, kde pěkně zblízka uvidíte nejen vinařské nástroje.
 • Château Clos Haut-Peyraguey: Vždycky jste si chtěli vyrobit vlastní víno? Tak to můžete právě tady! Pokud jste spíše požitkáři, neváhejte zajít na degustaci prestižních vín s velmi obohacující prohlídkou plnou historek. My jsme si nejvíce zamilovali jejich bílý Sauternes, ročník 2017 – nádherně sladké víno omamné květinové vůně odhalující čerstvé a tropické ovoce s tóny koření, dřeva, skořice a vanilky. Ach!
 • Château Lamothe Despujols: Téměř vždy vás tu provede sám majitel Xavier, jehož vyprávění vás nekompromisně pohltí. Podívat se můžete nejen do sklepů a na vinohrad, ale také samotný hrad, který má nezaměnitelnou atmosféru. Co se týká vín, během degustace nám chutnala snad všechna! Nezapomeňte se zastavit také v jejich obchůdku, kde vám velmi dobře poradí.

Itálie: vinařská velmoc, skvostná vína a dechberoucí krajina

Itálie není skvělá jen na válení na pláži a sjíždění zasněžených Alp. Své kouzlo má po celý rok – hlavně pokud jste vášniví milovníci vín. Zapomeňte na nejznámější Lambrusco či toskánské Chianti. Italská vína nabízí mnohem více, a to ať už se vypravíte na Sicílii, do Benátek či Turínu.

V Itálii je celkem 20 vinařských oblastí, kde vznikají typická regionální vína, která zrcadlí místní krajinu, tak luxusní italské klenoty, které se do českých supermarketů a vináren jen tak nedostanou. Tak na co čekat? Na nic – bookujte letenku a vyrazte do Itálie za vínem! Víme, kde ho mají nejlepší.

Benátky nejsou jen gondoly a renesanční domy

Nechce se vám z města? Přímo v Benátkách najdete desítky podniků, kde vám nalejí skvělé italské víno.

Kde jinde bychom měli začít než právě tady? Vinařství na Benátsku je nejdůležitější zemědělské odvětví a patří k největším italským producentům. Místní produkce se pohybuje v řádu 300 milionu litrů ročně. Nejvíce tu frčí hlavně bílá vína.

Nejdůležitější oblasti jsou v okolí města Verony: Bardolino, Valpolicella a Soave a pak nad Benátkami, zejména oblast Valdobbiadene a Conegliano.

Tip na vinařství na Benátsku: Naprosto jsme se nadchli pro rodinné vinařství FlaTío. Prohlídky v bezchybné angličtině nás obohatily o spoustu zajímavostí o místní historii, výrobních procesech i vinařství samotném. Z vín je znát autenticita, láska a velký kus dřiny. Sexy jsou i etikety některých ročníků, kvůli kterým je škoda lahev po dopití vyhodit.

Toskánsko

Kultura vína v Toskánsku má nejhlubší kořeny a nejstarší tradice. Místní krajina je neuvěřitelně rozmanitá, díky čemuž se tu rodí stejně rozmanitá, krásná a delikátní vína. Na jejich ochutnávku se rozhodně vydejte přímo do Montepulciana, odkud pochází.

Co stojí za návštěvu v Toskánsku: Při svých toulkách za vínem zavítejte v San Gimignano, kterému se přezdívá „toskánský Manhattan“ či „Manhattan středověku“, a to pro jeho dochované vysoké věže, které kdysi poukazovaly na moc a bohatství svých majitelů.

San Gimignano je proslulé svou téměř jednotnou zástavbou středověké architektury. Samozřejmě tu ochutnáte i výborné víno.

Piemont

Vinařská oblast Piemont na severozápadě Itálie je synonymem kultury a staletých tradic. Půda má velmi specifické složení a jedinečné klima, které dává révě možnost plodit výjimečné hrozny. Možná právě proto se říká, že Piemont (společně s Toskánskem) patří mezi nejprestižnější vinařské oblasti Itálie a podle mnohých odborníků je víno odtud absolutně nejlepší.

Piemont proslavily hlavně odrůdy Barolo a Barbaresco, ale vznikají tu také  vynikající aromatická šumivá vína a hořkosladké vertmuthy.

Náš tip, co zažít v Piemontu: Vyzkoušejte tradiční bílé lanýže! Ty se tu většinou jedí v omeletách nebo v tradičních těstovinách tajarin (vaječné těstoviny s máslem, čerstvými lanýži a sýrem).

Jižní Tyrolsko

Alpy, vinice, středověké hrady, průzračná jezera, dechberoucí panoramata a k tomu výborné italské víno. Zní to až moc pohádkově? Taková je ale realita. Jižní Tyrolsko byste na romantický výlet sice netipovali, ale zkuste to! Na tomto místě se totiž potkává to nejlepší ze Středomoří a Alp a pokud jste navíc milovníci cyklistiky, ukojíte tu svou touhu po pohybu.

Zajímavost o vínech z Jižního Tyrolska: 99 % místních vín nese označení D.O.C (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) neboli vína s kontrolovaným původem v Itálii – to je percentuálně nejvíce ze všech italských regionů.

A kde víno nejvíce chutná vám?

Zdroje: