Léto za dveřmi a vy se už teď obáváte odhazovat svršky? Na přísnou dietu kašlete a radši hubněte pomalinku beze stresu. Stačí si vybrat jednu jedinou věc, kterou upravíte na jídelníčku, a dodržovat ji. Než začne červenec, může vám tak nenápadně zmizet 2-6 kilogramů kolem pasu a boků.

Přijděte na chuť salátům

Saláty vás neba? To proto, že do nich dáváte jen zelené listy bez chuti. Hoďte do něj hlavně bílkoviny (kousky kuřecího masa, vajíčko, cizrnu) a spoustu barevné zeleniny (sušená rajčata, papričky). Správný salát obsahuje také zdravé rostlinné tuky – proto se do něj přidávají oříšky, avokádo nebo kvalitní olivový olej. Tuky pak propojí chutě a hlavně se v nich rozpustí vitamíny, aby tělem neprošly ven bez užitku. Doporučujeme saláty také okyselit. Právě díky balzamiku nebo citronu přestane být salát mdlý. Tip Rybízáka: Vyzkoušejte naši osvědčenou zálivku s jablečným ciderem.

Bílkoviny sem, sacharidy ven

Ráno chleba, v poledne špagety a večer zapečené brambory… takový jídelníček vás o cenťáky v pase nepřipraví. Tady to chce ubrat sacharidy (pečivo, těstoviny) a přidat maso, luštěniny nebo tempeh. A taky čerstvou zeleninu! Když byste si vybrali jedno jídlo denně, které změnit, doporučujeme večeři – do ní nandejte bílkoviny, které vás zasytí. Skvělá je třeba Buddhova mísa.

Dieta začíná v peřinách

Snídaňovou směs Do plavek koupíte na Rybízáku za 149 Kč.

Když málo spíte, tělo vyplavuje více stresových hormonů… a ukládá do tukových zásob, co může. Dobrá zpráva je, že právě více času v peřinách pomůže shodit přebytečná kila, a to úplně nenásilnou formou. Zkrátka tělo hodíte do hajan a tím i pohody. Postupně vám tak zmizí vlčí hlady, chutě na sladké a úzkostlivá potřeba kofeinu. Do tří měsíců uvidíte rozdíl i na váze, i když jíte pořád stejně. Mimochodem, když si “spánkovou dietu” naordinujete i s partnerem/partnerkou, před spaním můžete ještě společně spálit nějaké kalorie…

Pořádná snídaně

Ono se nadarmo neříká, že snídaně je základ dne. Jakmile si po ránu rozhodíte cukr kusem bábovky, po dvou hodinách začnete mít hlad a už se vezete až do večera. Fyzicky pracujícím sedne hemenex, sklenička pomerančového džusu a celozrnný chleba. Kancelářští pracanti ocení lehkou musli směs, třeba Do plavek připravenou rovnou od výživové poradkyně. Tip Rybízáka: Snídani si nachystejte už večer, abyste se ráno nezdržovali. Ospalý mozek neprotestuje tolik.

Mějte po ruce záchranáře

Rozpoznejte varovné signály ještě předtím, než se vám spustí alarm hladu. Doporučujeme mít po ruce pytlíčky první pomoci, aby oddálili návštěvu fast foodu nebo noční útok na lednici. Nám se osvědčila třeba křupavá broskev nebo křupavá zelenina od Mixitu. Ta mimochodem skvěle funguje i na večírku nebo u televize, kde člověk potřebuje něco zobat.

Obejděte mlsnou

Pro závisláky na sladkém máme dobrou zprávu – úplně se vzdát sladkého nemusíte. Používejte hodně skořici, cukr do kafe nahraďte aspoň pro začátek medem. Jestli milujete ovocné jogurty, kupujte si kvalitní bílé a přidejte do něj džem bez cukru a sladidel. Nebojte si koupit dražší svačinu, protože vám déle vydrží. Jednak vám bude líto sezobnout kvalitní čokoládu, jednak vám její chuť nedovolí ji sežrat na posezení. Tip Rybízáka: Přečtěte si také tipy, jak obejít dietu, když vás honí mlsná

…a nepřemýšlejte o tom!

Držkuje vaše hlava, když máte jít cvičit? Nebo začne škemrat, když vidíte porci lasagní? Klidně si nahlas řekněte NE a odmítněte se sebou diskutovat. Jakmile se vám v hlavě spustí kolotoč pochybností, nervujete se a ztrácíte sílu. Pokuste se vysledovat, proč a jestli opravdu vám je špatně, nebo jen líně. Určitě najdete nějaký hack, který na vás zabere. Někomu pomáhá mlsnou pořádně zapít vodou, někdo chodí cvičit ráno, kdy ještě hlava tolik neremcá (a navíc má na zbytek dne vystaráno s pohybem).