Lidé v Česku se začínají vracet ke kvalitě, konečně! Potom, co našli svého oblíbeného řezníka nebo pekaře, teď hledají poctivé výrobce přírodní kosmetiky.
Přibývá také těch, kteří ji začínají sami vyrábět a zakládají své rodinné kosmetické značky. Proč se vyplatí je podporovat?

Máte jistotu složení i původu

Kůže je největší lidský orgán a nasává do sebe vše, čím ji krmíme. Bohužel běžná kosmetika obsahuje ropné deriváty (typicky vazelína v krémech na ruce nebo v balzámech na rty). Výrobky se navíc dělají ve velkém a dovážejí se zdaleka, takže ekologická stopa jen roste.

Existuje ale jednoduché pravidlo, jak začít s přírodní kosmetikou. „Vždy vybírám výrobky, které obsahují co nejméně surovin,“ říká v rozhovoru Lucka Horáková ze Včelařství Horákovi, „Naše masti mají většinou kolem čtyř složek, věříme totiž, že aby byla daná složka účinná, je potřeba ji dodat v co největším množství.“ S Luckou souhlasíme a stejnou logiku uplatňujeme na složení toho, co jíme. Nejjednodušší jídla totiž často nejlépe chutnají. Tip Rybízáka: Lucka vyrábí legendární zinkovou mast, která dokáže zatočit s ekzémy.

Podporujete rodinu výrobce

Žádná anonymní laboratoř! Malé kosmetické firmy vznikly v domácí kuchyni… a teprve s kladnými ohlasy začaly fungovat v profesionální kosmetické dílně. Když tedy kupujete kosmetiku u malého výrobce, víte, že svým výrobkem nasazuje pověst celé své rodiny. Často tatínek míchá, maminka prodává a děti pomáhají, kde se dá. Vaše peníze tak putují do regionu, kde kosmetika vznikla. Tip Rybízáka: Doporučujeme slovenskou značku kosmetiky Navia, jejíž zakladatelka byla nedávno oceněná za Podnikatelka Slovenska. Ty šlehané krémy jsou fantazie!

https://www.instagram.com/p/BoW7azIgFra/

Stačí jí málo

Máte obří spotřebu tělového krému a šampon ubývá před očima? Přírodní kosmetiky přitom stačí trocha, takže vám vystačí mnohem déle. Její vyšší pořizovací cena je ve skutečnosti mnohem nižší, než když koupíte běžnou kosmetiku v drogérii. Tip Rybízáka: Vyzkoušejte pevné přírodní šampony. Pění jako blázen a přitom jsou bez plastu! Navíc se nevylijí do batohu, když je vezmete s sebou na dovolenou.

Příroda ví a umí

Proč zkoušet umělotiny, když sama příroda umí zázraky? Zázračné ingredience ve formě různých olejů a výtažků dělají s pletí hotové divy! Nemusíte se přitom bát bezpečnosti – přírodní kosmetika v Česku musí procházet přísnými hygienickými normami, zejména pak ta určená pro děti. Tip RybízákuPropolisová mast zachraňuje odřeniny a zapařeniny, máme ji v e-shopu Rybízák.cz.

Jste ekologičtí

Výrobci kosmetiky často myslí ekologicky a záleží jim na tom, aby jejich obaly nezatěžovaly životní prostředí. Například Navia nebo Včelařství Horákovi berou obaly zpět a znovu je používají. Přírodní kosmetika navíc nevypouští chemii do vašeho odpadu. Čistička vody vám bude vděčná! Tip Rybízáka: Chtějte vědět, co obsahuje vaše kosmetika. Jako přírodní je často označená i ta, co obsahuje ropu a jiné „chuťovky“.

Můžete ji sami vyrobit

Fanoušci přírodní kosmetiky šíří své znalosti na blozích a také leckdy prodávají ingredience. Co tedy výrobu zkusit taky? Začátečníci můžou snadno vyrobit tělový nebo pleťový krém, pokročilí alchymisti se vrhají třeba na vlastní mýdlo nebo deodorant. Hokus pokus jen nejdřív vyzkoušejte na malém kousku kůže. Tip Rybízáka: Doporučujeme knížku se srandovním názvem Děláme si to doma sami. První díl se zaměřuje mimo jiné na domácí kosmetiku a lékárnu.

Rybízák doporučuje: Opravdová přírodní kosmetika od malých výrobců