Přijde vám vám život příliš nudný, smutný, bez vize či dokonce prázdný? Najdete si životní směr, který do vašeho života vnese smysl a radost. A je z čeho vybírat. Severské hygge vnese do vašeho života klid a pomalý přístup k životu zatímco urban jungle promění chladný panelákový byt v zelenou divočinu. A co máme dál?

Minimalismus: méně je více

Je váš život jeden velký chaos? Máte pocit, že v jednom kuse něco uklízíte, ztrácíte či hledáte? Pak by mohl být minimalistický přístup k životu pro vás to pravé. Minimalismus si řada lidí pravděpodobně spojí s Marií Kondo a jejím radikálním přístupem k tomu vyhodit vše, co doma (ne)potřebujete. Není to ale jen o tom. Minimalismus je způsob přemýšlení a chování. Není to žádná jednorázovka, kdy jednou za deset vyházíte z domu polovinu věcí.

Nejlepší na minimalismu je, že každý ho může žít jinak a po svém. Žít minimalisticky pro někoho znamená , že si věci nekupuje, ale půjčuje (od vrtačky po auto). Pro někoho jiného zas nakupování věcí, které byly vyrobeny kvalitně a udržitelně. Jiní průběžně (třeba jednou za měsíc) třídí, co nepotřebují a to pak darují.

Principy minimalismu:

 • Všechno by mělo mít účel
 • Méně věcí = méně starostí (kde to je, kam s tím, jak to využít)
 • Upřednostnění sebe samotných a svých zájmů před vlastněním hromady věcí
 • Vzdušnost, zjednodušení, organizovanost, úspora, dlouhověkost
 • Recyklace, půjčování, darování, opravování

Na první pohled se může zdát, že je minimalismus chladný. Není to ale vůbec pravda. Když se zbavíte věcí, které vám doma jen překáží, získáte víc místa pro sebe a své aktivity. Na místě, kde dřív stála bytelná skříň po babičce může najednou stát vzdušná knihovna plná vašich oblíbených příběhů. Místo rotopedu, na který jste vlezli jen jednou, můžete postavit nádhernou pokojovku a vytvořit doma víc útulnou atmosféru.

Jak s minimalismem začít?

 1. Nevlastněte, půjčujte si – třeba v Library of Things, v KnihoBudce atd.
 2. Nasajte tipy od průkopníka minimalismu v Čechách.
 3. Co se rozbije, nechte opravit – oblečení, nábytek, elektronika…
 4. Dejte starým věcem nový smysl – např. sklo od marmelády = váza pro kytku, nepoužívaný hrnek = stojan na pastelky…

Hygge: pocit štěstí 24/7

Zní to jako utopie? Možná. Proč by se ale jinak o Dánech říkalo, že je to nejspokojenější národ na světě? Díky statistikám to mají dokonce černé na bílém. Hygge je zkratkou slova „hyggelig“ označujícího hřejivou atmosféru a útulnou pospolitost.  Tento trend má kořeny ve Skandinávii a jeho následovníky učí pohodovému přístupu k životu a umění najít si něco krásného v každém okamžiku. Symbolizuje pocit útulnosti, důvěrnosti, bezpečí a tepla.

Proč žít podle hygge? Lidé žijící podle hygge si méně stěžují, více usmívají a umí se radovat i z drobností, které se zdají běžné a obyčejné. Možná tak dokonce i vy sami žijete, aniž byste si to uvědomovali. Hygge může být třeba:

 • pocit odhodíte těsné džíny a obléknete si něco pohodlného,
 • pocit, kdy vám konečky prstů zahřívá šálek kávy,
 • pocit, kdy si zapálíte svíčku,
 • pocit, kdy vám kočka leží u nohou a spokojeně přede,
 • pocit, kdy někoho obejmete,
 • pocit, kdy si přivoníte ke květině,
 • pocit, kdy si otevřete oblíbené víno,
 • pocit, kdy vás někdo hladí po vlasech,
 • pocit, kdy vám tvář šimrají sluneční paprsky…

Hygge je zkrátka ideální zbraň proti podzimním depresím, ale také proti zrychlené době, která nám nedovoluje zastavit se a prostě jen tak být. Nestačí však jen sedět a čekat, až vás hygge „políbí“. Pocitu štěstí jděte naproti. Musíte uklízet? Fajn, nalijte si k tomu sklenku vína nebo si k tomu pusťte veselou hudbu. Nesete si práci domů? Hupsněte do vlněných ponožek, zapalte si vonnou svíčku a pracujte z křesla. Hygge se dá provozovat zkrátka kdekoliv a při čemkoliv.

O čem je hygge:

 • Hygge může být doslova cokoliv, co vám dělá dobře na duši
 • Vědomý únik od stresu a chaosu
 • Radost z velkých i malých věcí a okamžiků
 • Přítomnost, vděčnost, soulad, bezpečí, uvolnění
 • Pocit štěstí, který si za peníze nekoupíte

Chcete si zařídit domov ve stylu hygge? Inspirujte se Dány a jejich domovy, kde je hygge absolutním trendem nejen v oblasti dekorací a bytového zařízení. Nechybí svíčky, heboučké deky, kožešiny, světlé dřevo, nepřímé osvětlení, jemné přírodní barvy, bavlněné materiály, koberce s dlouhým vlasem, houpací křeslo, zeleň… Díky těmto prvkům se i chladně působící bytové prostory stanou hřejivým útočištěm.

Lykke: dobro kolem nás

U skandinávského způsobu života ještě chvíli zůstaneme. Lykke je dánské slovo pro štěstí a je o hledání a nalézání dobra ve světě kolem nás – to má s hygge podobné, je však mnohem sofistikovanější. Zatímco hygge nejspíše už nevědomky provozujete, lykke je spíše celoživotní budování. S trendem lykke se pojí šest zásad, které popsal Meik Wiking, ředitel institutu pro výzkum štěstí. Ano, taková instituce skutečně existuje!

Rodina a přátelé jsou podle lykke to pravé štěstí.

Zásady Lykke:

 1. Pospolitost: Rodina a přátelé vytváří opravdové štěstí a je potřeba vztahy s nimi upevňovat, scházet se s nimi u jednoho stolu, věnovat jim svůj čas.
 2. Peníze: Štěstí si za peníze koupíte, ale jen do určité míry. Pořizujte si jen věci, které opravdu potřebujete. Jejich nákup spojte s nějakým zážitkem, například: Novou pokojovku si koupím, až dopíšu článek.
 3. Zdraví: Kdo není zdravý, nemá energii na to usilovat o štěstí. Platí to i obráceně. Pozitivní přístup = lepší imunita = menší šance na onemocnění.
 4. Svoboda: Udávejte životu vlastní směr – v tom tkví štěstí. Nastavte si vlastní pravidla pro spokojenější „já“, například: Od sedmi večer nekoukám na sociální sítě a věnuji se sobě.
 5. Důvěra: Když se můžete spolehnout na ostatní, máte míň starostí a jste šťastnější.
 6. Laskavost: Pomáhejte ostatním a sami budete šťastnější. Dobrovolničení, pomoc staré paní s nákupem, hlídání dětí vaší sousedky… To vše k tomu patří.

Lagom: všeho tak akorát

Synonymem pro lagom by mohly být fráze jako: Méně je více, sůl nad zlato, kdo chce víc – nemá nic. Lagom zkrátka znamená všeho s mírou a v rovnováze, ať už jde o práci a rodinu, koníčky a povinnosti či luxus versus skromnost. Tento trend přišel ze Švédska. Švédské domovy jsou ukázkovým příkladem toho, co je lagom. Obydlí nejsou ani moc luxusní, ani přehnaně skromná, jednoduše tak akorát. Chcete-li se lagomu přiblížit, hledejte rovnováhu v tom, co děláte, co kupujte či jíte.

O čem je Lagom:

 • Zero waste, minimalismus, rovnováha
 • Vědomé rozhodování a výběr s rozumem
 • NE přehnanému luxusu a konzumu, žádné křečkování
 • Zpomalení, vychutnání, dopřání si

Není to ale jen o interiéru. Lagom můžete praktikovat třeba i v práci. Rychlé kafe u počítače vyměňte za posezení s kolegyní nad kávou a nějakým dobrým zákuskem. I to je lagom. Zpomalit, nadechnout se, odpočinout si a pak se vrhnout do pracovních povinností.

Klasika v podobě Jin Jang

Jin Jang zná jistě každý. Mnoho z nás si za ním ale představí jen bíločerný symbol protikladů. Ale co dál? Koncept jin – jang vychází z přesvědčení, že vesmír je řízený dualitou. Síla Jin představuje tmavší element, který symbolizuje vodu a zemi. Působí smutněji či pasivně, žensky a koresponduje s nocí. Lze ji přiřadit lidské vlastnosti jako moudrost, představivost, mír, relaxace a spokojenost.

Síla Jang je pravým opakem. Jang je světlejší element, který symbolizuje oheň a vítr, působí vesele, aktivně, mužsky a koresponduje se dnem. Lze ji přiřadit lidské vlastnosti jako akčnost, ambicióznost, odvaha, extroverze, vzrušení a dobrodružnost.

O čem je Jin – Jang:

 • Všechno má svůj protipól
 • Jedno nemůže existovat bez druhého (např. dobro a zlo, noc a den)
 • Síly Jin a Jang se navzájem podporují
 • Jin a Jang se mohou navzájem měnit (např. noc v den a naopak)
 • Jin a Jang do sebe organicky zapadají

Když zkusíme aplikovat Jin a Jang na lidi, dají se jim přisoudit specifické fyzické a psychologické charakteristiky. Je to tak trochu jiná typologie temperamentů. Sangvinik a cholerik lze klasifikovat jako typy Jang. Flegmatik i melancholik jsou naopak typy jin. Je to sice hezké, ale jak to využít v praxi? Pokud se dokážete s jedním či druhým ztotožnit, zjistíte, co vám k docílení rovnováhy chybí. Jste-li víc jin, potřebujete aktivity a pokrmy Jangu. Jste-li Jang, inspirujte se Jinem. Díky tomu budete šťastnější a vyrovnanější.

Jste Jin? Zaspáváte, přeháníte, jste rozvážní a pomalu se rozhodujete, jste líní, demotivovaní a přejídáte se? Pak jste Jin. Abyste do života dostali více Jangu, zařaďte do života aktivity jako: kardio, jogging, běh, jízda na kole, plavání, rychlý tanec, turistika, zápas (box), cokoli dobrodružného. Z jídel, která vás nabudí, se doporučují ostřejší pokrmy, kuřecí a jehněčí maso, česnek, cibule, dýně, káva.

Jste Jang? Objevuje se u vás hněv, neklid, frustrace, násilí, neschopnost uvolnit se, pravidelné bolesti hlavy, nespavost, nemožnost sedět, závislosti? Pak jste Jang. Více Jinu do života dostanete jógou, Tai Chi, protahováním, golfem, pomalou chůzí nebo rybolovem. Vhodné pokrmy: kravské mléko, sýr, syrová zelenina, jogurt, ryby nebo hovězí maso.

Urban jungle: monstera – nejlepší přítel člověka

Urban jungle není způsob života v pravém slova smyslu, ale vyznává ho čím dál více lidí. Tento koníček se totiž může snadno zvrtnout ve vášeň, kdy váš byt neobývá pět deset pokojovek, ale klidně i přes padesát kousků. Pojem Urban jungle neboli městská džungle mluví sám za sebe. Je to jednoduše životní styl, který klade důraz na rostliny a jejich pěstování v městských podmínkách.

Péče o pokojové rostliny může být nesmírně naplňující.

Tento trend nejvíc sedne lidem, kteří mají přírodu daleko a zároveň až bolestně touží po blízkosti matky přírody. Zároveň v péči o pokojovky tkví jakési zvláštní kouzlo. Pečujete o něco dalšího než jen o sebe a když vidíte, jak se rostlinám daří, kvetou nebo jim rostou nové listy, i ve vás pak roste pocit štěstí.

O čem je Urban jungle:

 • Touha po přírodě a klidu v městské džungli
 • Při péči o pokojovky si krásně odpočinete a vyčistíte hlavu
 • Některé pokojovky jsou prospěšné tím, že čistí vzduch – lopatkovec, dračinec, fíkus a další
 • Čím více, tím lépe – kombinace více druhů pokojovek

Nenechte se však odradit Instagramerkami, které se fotí s pokojovkami za tisíce korun. Urban jungle není o tom utratit výplatu za ty nejvzácnější pokojové rostliny. Městskou džungli hravě vytvoříte z kterýchkoliv květin. Nemáte nápad, z jakých rostlin vaši Urban jungle poskládat? Koukněte na:

 • monstery,
 • zamiokulkas,
 • filodendrony,
 • šplhavnice,
 • kávovníky,
 • alokázie.

A jak rostliny v bytě či domě naaranžovat? Tvořte květinová zákoutí – ideálně na místech, kde trávíte nejvíce času, naaranžujte rostliny do skupin, umístěte je do různých výšek… A prostě si hrajte, dokud si nebudete připadat jako v džungli. Při zařizování vaší džungle myslete na to, že pokojové rostliny mají specifické požadavky na osvětlení/umístění, zálivku, květináče a hnojiva. Pokud se o rostliny nebudete správně starat, o svou džungli brzy přijdete.