Nakrájejte parmezán, goudu nebo čedar – s těmito třemi sýry se nejčastěji trefíte. Ovocná vína jsou velmi výrazná, proto k sobě potřebují výrazný sýr.
Jak jsou na tom druhy sýrů a jaké víno k nim servírovat?

Syrečky místo eidamu?

Víno a sýr jsou jasní parťáci a jejich kombinace zvládnete hned. U servírování totiž platí jednoduché pravidlo, že čím je víno plnější a výraznější, tím výraznější musí být i sýr. To je případ i ovocných vín typu Rybízák, Višňák a podobných – když k nim přikousnete kousek obyčejného eidamu, chuť sýra úplně zanikne. Plné červené zkrátka potřebuje vést pořádný sýr. Pokud tedy máte doma nějakou lepší lahvinku, doporučujeme si na výběr sýra pořádně posvítit. Deset deka blaťáckého zlata by mohlo víno úplně pohřbít… Tip našeho Petra: “Ovocná vína rozhodně potřebují výraznější sýr. Já mám moc rád extra uleželý kravský Prima Donna sýr a nebo olomoucké tvarůžky.

Tvrdé sýry

Kombinování vína a sýrů je hračka, pokud máte v lednici tvrdý nebo polotvrdý sýr. Mezi ně patří například pecorino, gouda, čedar nebo madeland. Naprostým vítězem se u nás stal parmezán – v podstatě sednul ke všemu, co jsme kdy pili!

Pokud chcete kombinovat sýry a červené víno, hlasujeme za Sauvignon nebo Modrý Portugal. Z ovocných vín nám nejvíce ladí Rybízák nebo ostružinové víno. Zejména uzené tvrdé sýry snesou silné červené. Vyznavačům bílého vína bychom spíš doporučili spíš Ryzlink či Chardonnay. A co ten typický český eidam? Je fajn u velmi lehoučkých vín nebo vinných střiků. Raději ale zaskočte na opravdový eidam do sýrárny – ta chuť se s tím běžným eidamovým blokem nedá srovnat! Tip naší Markéty: “K vínům si dávám starou goudu nebo cheddar, ideálně když v sobě mají ještě něco dobrého. Třeba sýry s bazalkou nebo koprem a lanýži chutnají luxusně.”

Čerstvé sýry

Kozí, ovčí nebo jiný čerstvý sýr potřebuje odlehčit. Doplňte ho proto lehkým vínem, například Müller. Obecně bílé nebo růžové bude to pravé.
Z červených bychom šli do lehkého borůvkového, které jemně perličkuje. Pozor na sladné sýry jako bryzda, feta nebo balkánský sýr.
U nich se orientujte podle svých chutí. Někomu sedne spíš suché kyselejší víno, jiný radši sůl vyvažuje sladším polosuchým vínem.

Plísňové sýry

Chutná vám pořádná kůrka nebo modrá prožraná plíseň? Zamiřte mezi sladká vína, respektive polosuchá. Sýry s plísní (jako niva, roquefort, camembert, hermelín nebo brie) vítají silného soupeře, typu Rybízák.

Teplé sýry

Co servírovat, když se zrovna dodělal grilovaný hermelín nebo zapečený sýr? Hlasujeme jednoznačně pro pivo, nicméně pro zaryté vinaře doporučujeme růžové šumivé víno nebo sekt. Akorát pozor na úpravu a příležitost – představa smažáku se šampáněm nás docela baví. 😀 Tip naší Moniky: “Švýcarský raclette nebo fondue prostě nemá konkurenci. Sice musí člověk zapnout digestoř na plné koule, ale stojí to za to!”

Naložené a jiné “voňavé” sýry

Zarputilí vinaři si dopřejou těžší červené. My si ale myslíme, že nakládaný hermelín prostě nejlíp chutná, když ho zapijete pivem.