Taky jste si mysleli, že k pěstování vinné révy potřebujete pozemek velký jako kráva? A že k výrobě vlastního vína musíte koupit mašiny za statisíce? Věřte, nebo ne, ale vyrobit domácí víno pro rodinu a kamarády zvládnete i bez toho. Poradíme, jak na to.

Pěstování vinné révy: Volba stanoviště a odrůdy vína

Révě se nejlépe daří na jižně orientované straně

Vinná réva je teplomilná rostlina, a tak potřebuje dostatek slunečního svitu. Révu proto na zahradě vysaďte na té části pozemku, která je orientovaná na jih (jihovýchod, jihozápad). Myslete na to, že na listy révy musí dopadat co nejvíce slunečních paprsků a co nejdéle. Stín nepřipadá v úvahu.

Důležitá je i nadmořská výška. Pokud máte zahradu ve vyšších polohách, neházejte hned flintu do žita. Révu můžete pěstovat do nadmořské výšky 250 až 300 metrů. Obecně lze říci, že čím vyšší nadmořská výška, tím nižší cukernatost hroznů, ale zároveň se zvýší obsah kyselin.

Nejvhodnější jsou kamenité a štěrkovité půdy

A aby toho nebylo málo, důležitá je také půda. Dobrá zpráva ale je, že téměř na každé půdě je možné nějakou odrůdu vína vypěstovat (kromě hlinité a jílovité půdy, která je málo propustná a pomalu se prohřívá). Základem je, aby půda byla provzdušněná, přiměřeně vlhká, ideálně kyprá a bohatá na minerály.

Na kamenité a štěrkovité půdě se bude nejlépe dařit modrým odrůdám a ryzlinku vlašskému. Písčitá půda je skvělá pro pěstování modrých odrůd nebo také bílých odrůd jako je Sauvignon nebo Veltlínské červené rané.

Optimální podmínky pro pěstování vinné révy? Dostatek slunce, minimum průvanu a na jih orientovaný pozemek.

A jak je to s výběrem odrůdy?

Co odrůda, to trochu jinak dlouhé vegetativní období. Odrůdu vybírejte tak, aby stihla v našich českých podmínkách dozrát (tzn. po celou dobu zrání denní teplota neklesne pod 10 °C).

 • Irsay Oliver a Sieger: Velmi rané odrůdy, které k dozrání potřebují 105 až 115 dnů.
 • Julski Biser a Košutův hrozen: Rané odrůdy vína, které k dozrání potřebují 115 až 120 dnů.
 • Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a André: Středně rané odrůdy, které potřebují k dozrání 130 až 145 dnů.
 • Moštové neboli pozdní odrůdy jako např. Hibernal, Muscat Bleu či Tramín potřebují k dozrání 150 až 165 dnů.
 • Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, André nebo Frankovka patří k velmi pozdním odrůdám, které zrají nejdéle, konkrétně 165 až 180 dnů.

S pěstováním révy vinné můžete začít od semínka a nebo si domů přinést sazenici k zakořenění. Nedá se říct, že je jedna volba lepší než druhá. Záleží na vašich zahradnických schopnostech, ale i preferencích. Někdo prostě chce, aby mu réva zdobila zahradu hned, jiní si rádi počkají. My se v tomto článku budeme věnovat rychlejší variantě, tedy pěstování ze sazenice.

Pěstování vinné révy: Příprava půdy a výsadba révy

Srovnat, zrýt a urovnat

Stanoviště vybráno, odrůda taky? Tak hurá do práce, ať vínečku připravíte to nejlepší zázemí. Do přípravy půdy se pusťte na podzim a začněte tím, že stanoviště srovnáte, z půdy odstraníte křoviny a kameny. Půdu zorejte do hloubky 0,3 metru a urovnejte ji. Díky tomu se kořenový systém rozroste pěkně do hloubky a živiny se dostanou i do nejspodnější vrstvy půdy.


TIP: Doporučovaný krok je výsev tzv. zeleného hnojení před samotnou výsadbou půdy. Ideálními adepty jsou např. inkarnát, pelušky, ředkve olejné atp., které necháte přes zimu vyrůst, brzy zjara posečete, namulčujete a zapravíte do půdy. Výsev je ideální provést dvakrát, ale i jednou stačí.


Pokud berete pěstování vinné révy fakt vážně, nechte si na podzim zpracovat tzv. půdní rozbory, abyste zjistili, zda jsou v půdě zastoupené všechny důležité živiny (fosfor, draslík, hořčík a vápník) a v jakém poměru. Na základě toho budete vědět, které živiny je třeba zapracovat do půdy.

Pro úspěšné pěstování vinné révy je složení půdy velmi důležité. Nechte si zpracovat půdní rozbor, ať víte, které živiny musíte dodávat.

Konečně výsadba

S výsadbou začněte ideálně na jaře od poloviny dubna do poloviny května. Můžete začít klidně už na podzim a vysadit révu do poloviny října. Jen pozor, aby půda nebyla zamrzlá. Jaro je větší jistotka kvůli spolehlivosti zakořenění. Podzim je výhodnější kvůli zimní vláze, kdy nemusíte rostliny tolik zalévat. Takže pokud se letos neočekávají silné mrazy, jděte do toho.

Jáma pro výsadbu by měla mít cca 40 × 40 cm a hloubku 50 cm. Mezi jednotlivými sazenicemi mějte min. 90 cm rozestup.

Postup výsadby vinné révy:

 1. Sazenici ponechte jen hlavní kořeny a zkraťte je na délku 10 až 15 cm.
 2. Rostlinu seřízněte na jedno až dvě očka. Řez je velmi důležitý. Bez něj réva prostě plodit nebude. Řez opakujte vždy na jaře (únor, březen).
 3. Připravte jámu pro sazenici, její dno dobře prokypřete a přidejte vhodný kompost.
 4. Sazenici umístěte jemně šikmo, kořeny rozprostřete na všechny strany a jamku zasypte půdou. V polovině půdu prolijte 8 až 10 l vody.
 5. Poté pokračujte se zasypáváním. Zeminu dobře utlačte až ke kořínkům, aby nevznikly vzduchové mezery.
 6. Nad sazenici navrstvěte kopeček 10–⁠15 cm kypré země, aby očka na výhonku nevysychala.

Nezapomeňte také na oporu pro budoucí révu. V prvních letech je nejdůležitější vypěstovat rovný kmínek, s čímž vám pomůže opěrný kůl. Od třetího roku se budou rostliny pnout. Podle toho, jak chcete vinnou révu vést, zvolte vhodnou oporu. Může to být nosný sloupek, drátěnka, pergola… Záleží jen na vás a na tom, zda chcete jen pěstovat víno nebo si révou vyzdobit zahradu.

Zálivka

Sazenice zalívejte důkladně každých 10 dnů, a to nejlépe tak, že u sazenice odhrnete malý důlek, který zalijete 10 litry vody ke kořenům. Po vsáknutí důlek zase zahrňte.

Kdy sklidíte první víno?

Hned tak to nebude. Vinná réva potřebuje minimálně dva roky na mohutné zakořenění. Pokud o ni ale budete dobře pečovat, třetí rok vám dá nádherné a lahodné bobule na domácí víno. A jak z vinné révy vyrobíte vlastní vínko? To se dozvíte v dalším díle, který už chystáme!