Převalujete se do půl druhé, nebo hypnotizujete budík už tři hodiny před zvoněním? Za nekvalitní spánek může nejen to, co jíte a pijete před spaním, ale také typ světla v lampičce… a především mobilní telefon.

Stáhněte si do mobilu

Berete do ruky mobil hned po probuzení? A že je to také ta poslední věc, na kterou večer saháte? Světlo z mobilních telefonů bohužel obsahuje velkou část modrého spektra, které brání produkci hormonu zvaný melatonin – to je ten, který říká tělu “hej, je čas spát”. Čím déle tedy koukáme do mobilu nebo počítače, tím hůře se nám usíná a tím nekvalitnější máme spánek. Takže nechte mobil mobilem od osmi večer, ať pak v klidu usnete (a taky zkuste nekoukat do žádné jiné obrazovky). Tip Rybízáka: Stáhněte si aplikaci Twilight, BlueLightFIlter nebo Modrý světelný filtr. Můžete si v určité hodiny nastavit na mobilu šetrnější červené světlo, které tvorbě melatoninu nebrání. Opravdu to funguje!

Vyvenčete ráno i sebe

Hádáte se s ostatními členy rodiny, kdo půjde ráno na procházku se psem? Buďte to vy, kdo vezměte vodítko do ruky hned po probuzení. Prokázalo se, že vitamín D nasátý z ranního slunce dokáže naladit tělo tak, že se pak večer jednodušeji ukládá ke spánku. Zkrátka se dobře nastartujete dávkou světla, aby tělo po určitém počtu hodin pochopilo, že už má vypínat. Navíc pěkně nastartujete metabolismus na spalování kalorií. Tip Rybízáka: Nalačno by ani psa nevyhnal? Popíjete cestou protein ve vlastním shakeru nebo zakousněte ovocno- oříškovou mixitku.

První plechovka s kapkou chmele, po které prospíte noc. 250 ml za 39 Kč

Vyberte si dobrý šlaftrunk

Spousta lidí má vlastní usínací rituál, třeba v podobě meduňkového čaje. Pokud nemáte zrovna čerstvé lístky, stačí teplou vodou zalít meduňkový sirup nebo levandulový sirup. S množstvím drinku na noc to nepřehánějte, mělo by to být kolem dvou deci, aby si ledviny přes noc odpočinuly. Tip Rybízáku: Doporučujeme pravý opak energeťáku, Good night drink, s kapkou meduňky a extraktu chmele. Vypijete zhruba půl hodiny před spaním a pak už počítáte ovečky. Nám už dostkrát zachránil noc po párty plné alkoholu, kdy se spí neklidně.

Testujte se

Jestli vás špatný spánek trápí delší dobu, jděte na to vědecky. K posteli si dejte měsíční rozpis a zapisujte si, kolik jste měli ten den kávy, kolik skleniček alkoholu, jaké jídlo jste jedli, jestli jste sportovali, co jste řešili… Druhý den doplňte, jak se vám usínalo a jaká je míra vašeho odpočinku. Nejspíš budete překvapení, že najdete jasnou spojitost mezi tím, co děláte a jak se vám spí.

Wifi a telka pryč

Jsme pořád obklopení přístroji a skoro zapomínáme, že můžeme žít bez nich. Jenže právě jejich svítící obrazovky nám spánek stěžují. Proto má pravdu vaše polovička, která brojí proti televizi a počítači v ložnici. Sice je zpočátku nezvyk spát bez svých digitálních kamarádů, ale za ten kvalitnější spánek to stojí. Říká se, že po 21 opakování už vám přijde návyk automatický… a hlavně za tu dobu opravdu pocítíte změnu ve spánku. Tip Rybízáka: Chcete mít čistou hlavu? Vypněte wifi na noc. Mobil nikdy nenabíjete poblíž hlavy.

Vyměňte žárovku

Jestli si místo TV seriálu čtete, děláte dobře… akorát že klasická žárovka potlačuje tvorbu melatoninu podobně jako mobil. Světlem prostě dáváte tělu najevo, že má zůstat vzhůru. Do noční lampičky tedy sežeňte zářivku bez modrého světla. Tip Rybízáka: Zajímá vás víc o spánku? Přečtete si knížku Proč spíme, která vysvětluje celé fungování spánku. Po přečtení člověk žasne, že poctivých 8 hodin v posteli dokáže spravit lecjaké psychické i tělesné problémy.