Chcete navštívit věhlasný razovitý kraj? Věřte, že to, co se zpívá v písničce od Nohavici je pravda jen poloviční. Ostrava rok od roku kvete, má skvělou gastro scénu a je atraktivní pro organizátory kulturních akcí.

Město uhlí a oceli „prvonávštěvníka“ nejspíš překvapí. Jasně, v Ostravě jsou místa, kde se večer odehrává pořádný bugr a zhýčkaného Pražáka to lehce vyděsí. To co se tu ale odehrávalo desítky let zpětně, když ještě fungovaly doly, to se s dnešním stavem rozhodně nedá srovnávat. Ostrava se, stejně jako kterákoli jiná města v ČR, mění a vyvíjí a ty změny jsou rozhodně k lepšímu. Kam tedy v Ostravě zajít a které akce navštívit?

Když chcete nasát historii Ostravy

Hornické muzeum Landek

Kdo minul Landek, minul Ostravu! Chcete-li přičuchnout k té pravé, surové Ostravě, navštivte hornické muzeum (původně důl Anselm) na Landeku. Tahle povinná zastávka na cestě za poznáním Ostravy bude bavit každého dobrodruha. Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí doslova dýchají historií, takže rázem nabudete dojmu, že jste se vrátili v čase.

Na výběr máte ze dvou okruhů, na hodinu (báňské záchranářství) či dvě (báňské záchranářství a fárání do dolu). A kdo chce, může zažít autentické sfárání –⁠ jen si zkuste pořádnou a náročnou hornickou práci! Ve hře je i jízda historickou důlní lokomotivou, kterou prostě chcete zažít. Je to sranda, která nadchne nejen děti.

EXTRA TIP: Podobně poutavou atmosféru má také důl Michal, o kterém se říká, že působí jako kdyby horníci odešli teprve včera. A není to daleko od pravdy. Projdete si prostory tak, jak je procházeli právě horníci, aby se dostaly do šachty. Prohlídka vás dokonce zavede až k těžní kleci, uvidíte dokonce unikátní a stále funkční parní stroj z roku 1903 či zázemí těžní budovy.

Důl Michal působí, jako kdyby to tu horníci opustili teprve včera.

Areál Dolní Vítkovice

Co na vás nejspíš dýchne historií stejně silně jako Landek je areál Dolní Vítkovice. Tahle unikátní industriální památka byla dokonce v roce 2008 zapsaná (jako první česká památka vůbec) na seznam Evropského kulturního dědictví. Dolní Vítkovice tvoří tři části:

 • bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina
 • koksovny
 • pece Vítkovických železáren

Rozhodně nevynechte prohlídku s průvodcem, během níž poznáte areál bývalého Vysokopecního závodu, jeho historii a dozvíte se spoustu zajímavostí o výrobě surového železa. Součástí prohlídky je výšlap na Bolt Tower neboli šroubovou věž, odkud máte Ostravu jako na dlani. To vše vás čeká v rámci okruhu A. Na výběr je ale mnohem více okruhů, takže jestli nikam nespěcháte, vydejte se ještě na další okruhy:

 • Okruh B zahrnuje výjezd na Bolt Tower s konzumací v kavárně Bolt Café.
 • Okruh C nabízí stominutovou komentovanou povrchovou prohlídku areálu Dolu Hlubina vč. výstupu k těžním klecím a prohlídky koksárenské baterie.
 • Okruh D je kombinovaný, zahrnuje tedy okruh B a C.
 • Okruh E vám představí přerod chátrajících Dolních Vítkovic v moderní centrum. Uvidíte jak původní části bývalého areálu, tak zrekonstruované části. Nahlédnete také do Galerie Gong a vypravíte se na unikátní střešní zahradu Velkého Světa techniky.

A jestli prohlídky nejsou to vaše, Areál Dolních Vítkovic má i tak co nabídnout. Například Cineport (dva promítací sály) nebo třeba řemeslnou pekárnu PECKA, kde dělají i pizzu a spoustu dalších skvělých podniků či akcí.

Když rádi poznáváte město (nejen za chůze)

Ostravské procházky

Milujete procházky a rádi poznáváte místa za chůze? Není nic jednoduššího než se vydat na jeden ze sedmi okruhů sedmi městskými obvody. A pokud milujete mapy, na stránkách města Ostravy je najdete bolně ke stažení.

Pěší stezky v Ostravě:

 • Stezka Porubou a Pustkovcem: Porubská trasa prochází městskou památkovou zónou, zatímco Pustkovecká trasa vás zavede k bludnému balvanu nebo třeba nejstarší fungující restauraci v Ostravě.
 • Okruhy Hrabovou: Dva okruhy (Hrabovský okruh a trasa K Pilíkům) vedoucí přírodou i kolem turistických zajímavostí obvodu.
 • Novobělský okruh: Procházka převážně přírodou k rybníkům na Mitrovicích nebo na rozestavěnou železniční trať Mariánské Hory – Brušperk
 • Naučná stezka Heřmanický rybník: Tříkilometrová trasa s 5 informačními tabulemi, ptačí pozorovatelnou a výhledem na klidný rybník.
 • Okruh Plesnou: Příjemných 7 kilometrů s nádhernými výhledy do krajiny.
 • Stezka Hošťálkovicemi a Lhotkou: Pro milovníky nenáročných tras a nádherných výhledů do krajiny

Vyhlídková věž Nové radnice

Nejen Dubaj je plná nej. V Ostravě najdete nejvyšší radniční věž v České republice. Jako na dlani máte nejen Ostravu, ale při dobré viditelnosti také majestátné Beskydy a vrcholky Polska. Vyhlídka v 73 metrech nad zemí dýchá funkcionalismem, ostatně jako celá budova radnice. Ale zpět k věži (nebo na věž?). Vnitřní schodiště má 292 schodů, ale nebojte, svézt se můžete buď rychlovýtahem nebo z prvního do čtvrtého patra dobovým dřevěným kabinkovým výtahem z roku 1928, a pak to dojít.

Radniční vyhlídková věž patří k těm nejvyšším v ČR.

V ceně vstupného je výklad průvodce, který vám barvitě popíše historii i současnost města a doporučí zajímavá místa Ostravy a regionu. A když už tu budete, nezapomeňte navštívit krásný prostorný park Komenského sady.

Graffiti, džungle uprostřed Ostravy a další drobnosti dělající Ostravu Ostravou

Street art kam se podíváte

Ostravu dělají Ostravou nejen super podniky, kde můžete utratit své drahocenné peníze, ale také volně přístupná místa. Věděli jste třeba, že Ostrava je metropole street artu? No vážně, schválně se běžte podívat do areálu Ostravská louka. Tady najdete na stěně pavilonu C první ostravský murál, dívku Taylor, amerického výtvarníka Nilse Westergarda. Když se pak vydáte na pěší zónu na ulici 28. října, otevře se vám pohled na další Westergardovo dílo – portrét dívky Meredith.

Další Murál, tentokrát od absolventa Fakulty umění Ostravské univerzity Martina “Sabona” Sněhoty, najdete na stěně ředitelství Dopravního podniku. Další krásné graffiti hledejte na průčelí navazující budovy Salesianského centra, či na stěnách podzemního přístupu k bývalému dolu Hlubina. Za zmínku stojí také samotné Dolní Vítkovice nebo budova hotelu VP1 v sousedství Bolt Tower.

Útěk do džungle

Až budete přesyceni městské džungle, vydejte se do té „opravdové“. Naučná stezka Rezavka vás provede stejnojmennou přírodní rezervací, která je součástí CHKO Poodří a chrání lužní lesy a louky na tocích Odry, Rezavky a náhonu Mlýnka. Nechybí ani informační panely o místní flóře a fauně. A budete-li mít štěstí podívat se do Ostravy na jaře, nemine vás omamná vůně medvědího česneku, která je cítit napříč celou rezervací. Na výpravu se ale vydejte pouze po svých. Trasa je sice nenáročná, ale není vhodná pro cyklisty.

Kam pro krásné fotky

Zatímco Stodolní je spíše pro turisty a milovníky nočního života, pravé krásy Ostravy hledejte třeba ve Vítkovicích. Mají jedinečnou architekturu a mnoho fotogenických zákoutích. Trasa začíná na Mírovém náměstí, které tvoří radnice, bývalý závodní hotel a kostel sv. apoštola Pavla. Co je na těchto budovách tak zajímavého? Jsou postavené z neomítnutých červených cihel! Jednoduše nádhera, která se neokouká. Po cestě do Dolních Vítkovic nesmíte vynechat krásný empírový Vítkovický zámek.

Když poznáváte Ostravu s dětmi

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava

V Ostravě je mnoho míst, jak vaše malé cestovatele zabavit. Jako první se nejspíš nabízí zoologická zahrada, a ta v Ostravě rozhodně stojí za návštěvu. Díky své rozloze 100 hektarů je druhou největší zoo v ČR, takže si na návštěvu vyhraďte minimálně půl dne. Ostravská zoo se neustále vyvíjí, přibývají nové pavilony, velké přírodní výběhy, průchozí expozice a mnoho dalšího.

V této zoo žije více než 4 000 zvířat (400+ druhů), nachází se tu zhruba 45 expozic a zoo nabízí také komentovaná setkání se zvířaty. Těšit se můžete na volně průchozí expozice, pavilon evoluce, safari asijských kopytníků a mnoho dalšího. A pokud ani tak dlouhá procházka nevyčerpá, tak herní koutky a interaktivní herní prvky je vyčerpají na sto procent. A jako v každé správné zoo ani v té ostravské nechybí jízda zoovláčkem a Safari expres.

Skalka Family Park Ostrava

Zábavní park je sázka na jistotu, jak utahat děti a sám si jako rodič užít trochu (nebo spíš hodně) legrace. Ten v Ostravě nabízí více než 40 zábavných atrakcí a během teplých měsíců je ve hře také dětské hřiště s prolézačkami, lezeckou stěnou, malou a velkou lanovou pyramidou. Těšte se na vodní atrakce, kolotoče, tubing a spoustu dalších aktivit.

Máte-li doma teenagera, toho pravděpodobně nejvíc osloví virtuální realita. Mezi další populární aktivity tu patří horská dráha, rýžování zlata, pirátská zátoka, autodrom, trampolíny… Musíme pokračovat? Skalka Family Park má prostě vše, abyste si tu sami i s dětmi užili celý den. V létě tu navíc funguje příměstský tábor. V zimě tu naopak můžete frčet na sjezdovkách a nebo užít si kupu srandy na kluzišti (to je kryté a funguje celoročně).

Celoročně tady funguje také minizoo, jehož součástí je Skaláčkovo bludiště. Pokud milujete vyhlídky, navštivte Stříbrnou věž. Tak kdy do zábavního parku vyrazíte?

Kam jinam v Ostravě s dětmi, když je krásně? Skala Family Park Ostrava je skvělým místem. Foto: ilustrační

Když chcete vymetat ostravské bary a vinárny

Modrá myš

Kdo se nebojí do Stodolní (jako kdyby snad byl důvod), ten se dobře napije. Sídlí tady totiž Modrá myš, což je povinná zastávka pro každého milovníka koktejlů a drinků. Modrá myš vznikla před sto lety. Tehdy se ještě jmenovala Blaue Maus a se šejkrem tu tehdy machroval slavný ostravský barman Karel Hampl. Dnešní Modrá Myš není o nic méně zajímavá. Drinky vám tu servírují zkušení a kreativní lidé, odehrává se tu řada hudebních akcí a celkově komunita kolem Modré myši je velmi příjemná a hravá.

HokusPokus winebar&tapas

Nedaleko Modré myši se nachází další velmi příjemné místo, kde popít. Pakliže vaše srdce bije pro víno, navštivte HokusPokus. V tomto vinném baru můžete objevovat pečlivě vybíraná vína z nabídky na skleničku nebo si nechat otevřít lahvinku. A protože k vínu je vždy dobré něco přikusovat, v Hokusu vám k tomu rádi naservírují boží tapas. Na stůl nosí šunky Jamon či italské salámky, sýry s charakterem, kachní rilettes, španělské sardinky a mnoho dalších sliny spouštějících mňamek.

marvin’s

Marvin’s je tak trochu jako chameleon. Přes den slouží jako oblíbené a klidné místo pro práci. Večer změní kabát a stává se z něj stylový lounge, kde si dáte opravdu skvělé drinky, ale také… vodní dýmku! Už jen při pohledu na menu vám bude jasné, že tady alkoholu opravdu rozumí. Tak velký výběr whiskey, rumů nebo ginů se všude nevidí.

Když si v Ostravě chcete nacpat břich

Eatmeat – hotdogs & burgers

Parádní žrasso, které sice urazí vegetariány, ale rozhodně neurazí milovníky poctivého masa. To mimochodem berou např. od vyhlášeného Řeznictví U Bobra či z hovězí farmy v Klokočkově. Zkrátka samá dobrá společnost. A co vám tu hodí na talíř za dobroty? Například párek s chilli con carne, pastrami, burgery a další oku i jazyku lahodící mňamky. Stejně jako jídlo vás nadchne i prostředí, ze kterého doslova stříká nadšení pro maso.

HogoFogo bistro

Sokolská třída je na tenhle podnik jistě hrdá (ostatně tahle lokalita je skvělými podniky natřískaná). HogoFogo ale stojí za zmínku mimo jiné pro své opravdu nádherné prostory, hlavně pak ty venkovní tvořené cihlou a zelení. Vaše chuťové pohárky také zaplesají. Na meníčku najdete takové zajímavosti jako carpaccio z chobotnice nebo kesäkeitto s kaviárem, ale i klasičtější pokrmy jako například hovězí guláš nebo steaky a burgery.

Bo Bistro Store

Když se někoho zeptáte, kam v Ostravě na langoše, pošle vás na 99 % do Bo Bistra. Možná vás překvapí, na kolik různých způsobů se dá langoš připravit. Je libo langoš se čtyřmi druhy sýrů? A co říkáte na langonut s vanilkovým krémem a ovocem? Jasně, otevřená kuchyně není v případě langošů ideální, ale až ochutnáte, lehce zauzené oblečení podniku odpustíte. A nebo sem zajděte na snídani, třeba na vynikající míchaná vajíčka či toast s avo a vajíčkem.

Když potřebujete nakopnout po divoké noci

CO CAFE

Ať už jste se zřídili v Modré myši nebo u Marvin’s, chce to kafe. A na nejlepší kafe v Ostravě se chodí do CO CAFE. Pobočky mají hned 4 z toho 3 přímo v Ostravě. Kafíčko je výběrové a praží ho ve spolupráci s Father’s Coffee Roastery. Z opice vás vytáhne ale nejen skvělá káva, nýbrž i super jídlo. Vyzkoušejte třeba granola bowl, grilled cheese, french toast nebo krupicovou kaši.

DOCK street café

Do DOCKu chodí snad všichni a není se čemu divit. Tohle místo u řeky Ostravice má krásnou atmosféru a zajímavý koncept. Přes den kavárna a bistro, večer bar s posezením nebo na stojáka. I když to tu stojí za návštěvu v kteroukoli hodinu, na jejich víkendové snídaně se vyplatí vstát z postele, ať už máte jakkoli velkou kocovinu. Anglická snídaně, míchačky nebo vafle s javorovým sirupem budou skvělým vyprošťovákem stejně jako jejich vlastní kombucha či mimosa.