Jakto, že už zase musíte čůrat? A proč vás alkohol sejme mnohem víc ve vedrech? Posvítili jsme si na otázky, které se řeší u každého piva a vína.

Proč musím zase na WC?

„Alkohol blokuje v mozku hormon ADH, takzvaný antidiuretický hormon. Ten se stará o to, aby z těla močí neodcházelo více tekutin, než stačíme přijmout, tedy vypít,“ vysvětluje motolská primářka ve článku Ona.DNES.cz. Jenže zmiňovaný hormon si dává padla po vypití alkoholu, takže pak chodíte často na onu místnost… a i když do sebe lijete spoustu tekutin, vlastně z vás mnohem víc tekutin vyjde. Proto pozor na dehydrataci, která v létě obzvlášť hrozí.

Tip Rybízáka: V létě je velmi vhodné pít vinný střik – na doplnění tekutin i udržení hladinky. Doporučujeme střikovat bílá, růžová i červená vína.

 

Proč se člověk rychle opije z koktejlů?

Oxid uhličitý je pěkný prevít! Díky němu se drink rychleji vstřebá do krve a vy se rychle cítíte opilí. Takže takové mojito nebo beton dokážou rychle stoupnout do hlavy. Vše pořádně podpoří obsažený cukr z ovoce nebo siripů, takže máte rychlejší opičku a základ na ranní kocovinu.

Tip Rybízáka: Máme vyzkoušeno, že rybízové víno smíchané se sodou přežijete bez úhony! Mix s tonikem chutná ještě lépe, ale popravdě je trochu rizikovější kvůli obsahu cukru.

 

Jakto, že bublinky způsobují kocovinu a bolehlav?

Zase je na vině oxid uhlčitý, který pěkně rozpumpuje tělo. Proto vás čeká legrace, jestli pijete sekt nebo šumivá vína. Na druhou stranu, k opití potřebujete jen trochu. 😉 Bacha ale na tvrdý alkohol. Pokud do sebe naklopíte panáky a bublinky, radši rovnou zrušte program na druhý den.

Tip Rybízáka: Přiberte k vínu minerálku – doplníte tekutiny a nebudete míchat alkohol s umělým cukrem.

 

Proč se mi chce po alkoholu spát?

Nejspíš za to může vaše reakce na cukr. Drinky a koktejly jsou vlastně plné sacharidů, které vám nejdřív dávají pocit, že se nemusíte najíst. Jenže pak hladina cukru brutálně klesne a z energického člověka se stává chodící mrtvola. Speciální kategorií jsou snílci po pivu. Z ukolébání viníme lupulin (prášek z chmelového květu) a silnou koncentraci obsaženého vitamínu B. Pivo má díky nim uklidňující účinky a někteří lidé jsou holt na jejich působení citlivější… proto po pár kouscích občas někdo zůstane ležet na stole.

Tip Rybízáku: Víte, že pivo může prospívat imunitě? Na Moravě vynalezli první evropské probiotické pivo.

 

Proč ženy vydrží méně alkoholu než muži?

To je trochu stereotyp. Popravdě spíš záleží na stavbě těla, respektive obsahu svalů a tuků. Proto křehká dívenka může vypít stejně jako špekatý chlápek. Nicméně platí, že čím více svalové hmoty máte, tím spíše vydržíte pořádnou nálož piv nebo vína. Samozřejmě záleží na tom, jak často a v jakém množství pijete alkohol. Příležitnostní pijani dostanou na frak, přestože makají v posilovně.

Tip Rybízáka: Přečtěte si článek Zase kocovina? Naučte se pít bez bolesti hlavy