Jakmile nastane jeho sezóna, tipy na sběr medvědího česneku kolují po všech diskuzních fórech a sociálních sítích. Čím to, že popularita medvědího česneku roste? Jen kvůli chuti to není. Účinky medvědího česneku a všestranné využití v kuchyni vás mile překvapí.

Medvědí česnek, latinsky Allium ursinum (Allium = česnek, ursinum = medvědí) je vytrvalá léčivá bylina, který vyrůstá časně na jaře ještě před olistěním stromů. V tu dobu mají listy medvědího česneku největší sílu. Ke konci května začíná bylina kvést, listy vadnou a účinky medvědího česneku nejsou už tak silné jako zkraje jara. Pokud ho navíc sbíráte vykvetlý, mívá nehezky nahořklou chuť. Nejvíce se mu daří v lužních listnatých lesích (či spíše hájích). Zkrátka tam, kde je vlhko a v létě stín.

A kde medvědí česnek roste? Konkrétně v ČR najdeme dva poddruhy – česnek medvědí pravý a ukrajinský. Kromě ČR roste medvědí česnek také v západní a střední Evropě, ve Velké Británii, na jihu Španělska a jihu Itálie. Dále pak zasahuje na jih do Španělska, Itálie a na severní Balkán, na sever po jižní Skandinávii, na východ po evropské Rusko a sahá až na Kavkaz.

Jak od sebe rozeznat česnek medvědí pravý a ukrajinský?

Česnek medvědí pravý se vyskytuje roztroušeně ve východních Čechách a na Moravě. Naopak v západních a jižních Čechách ho nepotkáte vůbec. Česnek medvědí ukrajinský se vyskytuje povětšinou na Moravě. V Čechách se nachází výjimečně ve východní části. Květní stopka má buď bradavky – pak je to pravý medvědí česnek – nebo je hladká – pak je ukrajinský.

Pozor na falešný medvědí česnek!

Listy medvědího česneku se podobají listům konvalinky či ocúnu – obě rostliny jsou jedovaté a laik si je s medvědím česnekem velmi snadno splete. Pokud tedy nemáte stoprocentní jistotu, rostlinu raději nesbírejte a už vůbec ji nekonzumujte. A jak s jistotou poznáte medvědí česnek? Listy promněte mezi prsty. Pakliže neucítíte typickou česnekovou vůni, pravděpodobně jde o jinou rostlinu.

Listy medvědího česneku se od listů ocúnu a konvalinky liší tvarem.

Dalším poznávacím znamením jsou listy. Stonek listů česneku vyrůstá samostatně přímo ze země. Konvalinkové listy rostou ze společného stonku dva listy proti sobě. Listy ocúnu nemají téměř žádný stonek a v místě, kde rostou ze země mívají jasně zelenou až bílou barvu.

Účinky medvědího česneku

Co si budeme – chuť a vůně medvědího česneku nejsou tak intenzivní jako toho paličkového, který běžně používáme v kuchyni. Účinky ale mají doslova medvědí sílu a prospívá našemu zdraví. Bylina je bohatá na vitamin C a železo, takže zvyšuje imunitu a působí jako silné přírodní antibiotikum. Kromě toho má silné protiplísňové, protizánětlivé a antibakteriální účinky. Zatočí s kvasinkami a také s afekty v dutině ústní.

Aby toho nebylo málo, mezi další přínosné účinky česneku patří schopnost čistit tělo a játra od škodlivých látek, ničí střevní parazity a pomáhá při revmatických bolestech. Také napomáhá ke zdravější střevní flóře, je skvělý při léčbě infekčních průjmů a snižuje krevní koncentraci cholesterolu.

A co ještě? Medvědí česnek působí antiskleroticky, a to tak že brání vzniku tukových a minerálních usazenin na cévních stěnách!

Kdy sbírat medvědí česnek?

Jak jsme už naznačili, listy medvědího česneku je nejlepší sbírat zjara, kdy mají největší sílu – tedy mezi březnem a květnem. Koncem května bylina vykvétá, takže listy ztrácí na síle a chuť je čím dál více nahořklá. Listy medvědího česneku najdete prakticky na většině farmářských trzích. Zkusit můžete třeba i zelinářství za rohem. Hojně se s ním obchoduje i na sociálních sítích. Tam ale buďte obezřetní, aby šlo skutečně o listy medvědího česneku.

Pokud s jistotou poznáte medvědí česnek, vydejte se na něj do přírody a spojte příjemné s užitečným. Daří se mu na vlhkých a stinných místech, takže ho s jistotou najdete v lužních lesích,  poblíž potoků a říček, ale dokonce také v městských lesoparcích.

Vykvetlý medvědí česnek je nádherný. Listy ale dávno už nemají takovou sílu jako začátkem března.

Sběr medvědího česneku má svá pravidla! Stejně jako jiné rostliny, ani Allium ursinum nesmíte sbírat v přírodní rezervaci. Zákaz platí ale i na některých dalších místech, tak si to předem pro jistotu ověřte. Mimo chráněná území ho můžete sbírat, avšak jen pro osobní potřebu. Přece jen všichni chceme, aby se tu této zdravé bylině dařilo a mohli jsme si ji nasbírat i další rok.

Jak zpracovat a uchovávat medvědí česnek

Chcete-li se zásobit medvědím česnekem, jedinou správnou cestou je listy nasekat a zmrazit. Sušené listy medvědího česneku vás nijak neohromí ani chutí, ani vůní, a dokonce mají minimum vitamínů.

Čerstvý medvědí česnek můžete v kuchyni využít jako kteroukoliv jinou bylinku. Klasika je chleba s čerstvým sýrem a medvědím česnek. Taková jarní snídaně či svačinka je sice jednoduchá, ale nejvíc mňam. Listy můžete nasekat do jakékoliv domácí polévky, pomazánky, dokonce i kefíru nebo smoothie.

Medvědí česnek se dá zpracovat stejně jako špenát a skvěle chutná jako náplň ve slaném koláči. Skvěle chutná také s masem i tofu. Nám nejvíce učarovalo pesto z medvědího česneku, které úžasně chutná s těstovinami a dá se použít i na nakládaný hermelín.

Jak to máte s medvědím česnekem vy? Patříte mezi jeho sběrače a nebo vás neoslovil?