Co se stane a na co se těšit v roce 2022? Je toho víc, než si možná myslíte! Připravili jsme pro vás krátké shrnutí ze světa kultury, vína a gastronomie a dalších odvětví. Tak se pohodlně usaďte, dejte si něco dobrého a těšte se.

3 filmové novinky v roce 2022

Nevíte, na co jít v roce 2022 do kina? Vypátrali jsme filmové premiéry pro tento rok a ty nejzajímavější vám teď představíme:

Vřískot (v kinech od 13. ledna 2022)

Mysleli jste si, že je po všem? Tak to jste byli pěkně naivní. Po 25 letech se v městečku Woodsboro objevuje nový zabiják a hádejte, jakou masku bude mít během chladnokrevných vražd na obličeji… Cílem vraha je skupina teenagerů a hlavně touha vzkřísit mrazivá tajemství tohoto města.
The Batman (v kinech od 3. března 2022)

Pamatujete na fešáka Edwarda z filmu Stmívání? Chlapec nám od těch časů trochu vyrostl a středem jeho zájmu už není životem oplývající brunetka nýbrž zločinci – konkrétně Riddler, sériový vrah. Děj filmu zachycuje pronásledování Riddlera Batmanem. Aby toho nebylo málo, Batman odhalí korupci, která nějak souvisí s jeho rodinou. Nezbývá než najít nové spojence a pochytat všechny zločince.
Rakeťák (v kinech od 16. června 2022)

Také úplně žerete Příběh hraček? Tak to vás určitě potěší blížící se Pixarovka (nebo spíš Disneyovka) jménem Rakeťák. Nenechte se ale zmást. Film představuje oficiální příběh Buzze Rakeťáka – jinak řečeno toho Buzze, podle kterého pak akční hračka vznikla. Přesto – alespoň podle traileru – bude o co stát.
Státní svátky v roce 2022

Každého pracujícího tvora určitě zajímá, kolik volna bude v roce 2022 mít – včetně nás. Do roku 2022 vstoupíme v sobotu, takže žádné volno navíc bohužel nebude a celé volno protrpíme v kocovině. Aspoň že Velikonoce jsou jisté. V roce 2022 připadá Velký pátek na 15. dubna a Velikonoční pondělí na 18. dubna. Jakmile tedy po Silvestru přijdete do práce, upalujte k počítači nebo za šéfem a vyjednejte si dovolenou na úterý až pátek, ať jste krásných 10 dnů doma!

Květnové státní svátky bohužel připadají na neděli. Ach jo! Červenec ale zní mnohem lépe. Den věrozvěstů Cyrila a Metoděje se slaví 5. července, což je úterý, a Den upálení mistra Jana Husa 6. července ve středu. Hoďte si na pondělí 4. července dovolenou a máte 5 dnů volníčka.

Další příležitost k odpočinku nebo cestování připadá na 28. září – Den české státnosti – tedy ve středu. Zda si dáte dva dny volna raději předtím (pondělí + úterý) nebo potom (čtvrtek + pátek), to už je jen na vás. Den vzniku Československa budeme slavit v pátek 28. října, což značí prodloužený víkend.

Listopadové oslavy Dne boje za svobodu a demokracii tentokrát vychází na čtvrtek, tak si honem domluvte dovolenou na pátek. Jen ty Vánoce by v roce 2022 mohly vycházet lépe a ne na víkend… Štědrý den vychází na sobotu, 1. svátek vánoční tedy na neděli a 2. svátek vánoční se bude slavit v pondělí.

Akce, festivaly, koncerty v roce 2022

Kam za kulturou, vínem a tancem nejen v ČR? V roce 2022 bude příležitostí víc než dost. Proto zmíníme jen některé z nich.

Koncerty v ČR roce 2022:

 • Jste-li ročník 90 a výš, pak byste určitě neměli chybět na koncertě The Offspring, který se koná 12. června 2022v Ledárnách Braník.
 • Fanoušci Imagine Dragons mají v kalendáři minimálně třikrát červeně podtržený 28. či 30. květen – možná dokonce oba.
 • Za nostalgií a The Cure se můžete vypravit 24. října do pražské O2 Areny.
 • Pokud jste i vy měli její plakát v pokojíčku na zdi nebo skříni, účast na koncertě Avril Lavigne 16. března je jasná věc.
 • Stejně tak je pro milovníky gothic rocku povinná účast na koncertě Evanescence 10. června.
 • Máte-li ve svém playlistu filmovou hudbu, převážně pak ze Lvího krále, X-Mena či Interstellar, kde budete 13. února? No ano, na koncertě Hanse Zimmera.
 • Rammstein způsobí poprask v pražských Letňanech hned dvakrát – 15. a 16. května. Du Hast!
 • Na koncertní podia se vrací také My Chemical Romance! 11. června si s nimi můžete zazpívat na vršovickém Sinobo Stadionu.

Zahraniční festovaly v roce 2022:

 • Nikde nenasajete tolik koncertních zážitků v tak krátkém čase jako na Szigetu. Letos se koná 10.-15. srpna v Budapešti. Mezi potvrzenými účinkujícími je například Dua Lipa, Stromae, Arctic Monkeys, Jungle či Bastille.
 • Milujete Metallicu, Muse či Pixies? Pak byste neměli minout Mad Cool Festival zaměřený na pop, rock a nezávislé umělce. Letos se koná 6.-10. července v Madridu a mezi potvrzenými umělci jsou například Metallica, Imagine Dragons, London Grammar či Two Door Cinema Club.
 • Jste spíše na taneční muziku? Zajeďte si do Amsterdamu na AMF Fest, který se koná 22. října. Účinkující ještě nejsou známy, ale podle předchozích ročníků – kdy tu byli např. Axwell, David Guetta či Tiësto – je jasné, že to bude stát za to.

Rok 2022 bude plný skvělých koncertů. Je na co se těšit!

Výstavy v roce 2022:

 • Sexy kapoty, zvučné motory, tuningy za hranou možného… Je to tak – Prague Car Festival bude a to 29.-30. října.
 • Vzdát poctu sklu a jeho kráse můžete v srpnu, konkrétně 11.-14. srpna v Jablonci nad Nisou, kde se koná výstava bižuterie a skla Křehká krása.
 • V Praze vzniká nové centrum pro umění Kunsthalle. Najdete ho na Klárově a otevírá už 22. února!

Léto a podzim 2022 patří vínu

Čas vinobraní, teambuidingů a degustací je tu! Pokud situace dovolí (a my věříme, že ano!), můžeme se všichni těšit na toulky vinicemi, procházky po vinných sklípcích a ochutnávání prvního burčáku.

Hlavní vinařské akce v roce 2022, které byste neměli minout:

Otevřené sklepy 2022 ve Vítonicích se uskuteční 2. července, kde na vás čeká 17 otevřených sklepů a v nich cca 170 vzorků vín různých odrůd. K tomu všemu vám bude živě hrát cimbálová muzika a bluegrassová kapela.

Zaječské otevřené sklepy 2022 v Zaječí budou letos 21. května. Nebudou chybět vyhlášené vinaři jako Nosreti či Vinařství Pavlica.

Festival Mezi sklepy 2022 v Mutěnicích se tento rok koná 17. a 18. června. Na milovníky dobrého vína se těší 40 vinařů, mezi nimiž budou například Vinařství Malík, Vinařství Rylka, Sklep u Pavelků a další. Součástí festivalu bude bohatý hudební program včetně hudby, ochutnávek a zábavy pro děti.

Pálavské vinobraní v Mikulově připadá na 9.-11. září. Tři dny bujarého veselí vám zpestří nejen skvělí vinaři, ale také hudební koncerty, cimbálová muzika či taneční a folklorní soubory.

Svatomartinský košt v Brně bude 11. listopadu. Zažijte nezapomenutelnou atmosféru největší ochutnávky svatomartinských vín. Těšit se můžete celkem na  100 druhů vín od vinařů z Moravy a z Čech.

Kompletní přehled vinařských akcí najdete na stránkách Vinařského centra.

V roce 2022 se konají stovky vinařských akcí. Nudit se rozhodně nebudete.

Speciály od Rybízáku

Ani my nebudeme zahálet. Na rok 2022 pro vás chystáme třeba:

 • Valentýnskou edici
 • Velikonoční edici
 • Speciály z nečekaných surovin
 • Mega výprodeje
 • Nové drinky

Jak je ale u nás zvykem, více neprozradíme, ať vám nezkazíme moment překvapení. 🙂