Myslíte si, že české vánoční zvyky a tradice patří k těm nejdivnějším? Nenechte se mýlit, takoví Islanďané, Dánové nebo třeba Ukrajinci slaví Vánoce fakt divně. Některé zahraniční vánoční zvyky jsou spíš nevinné a maximálně ťukání na čelo hodné, z jiných až zamrazí nebo se vám zvedne žaludek. Jste na to připraveni?

Finsko: Finská vánoční tradice jak vyšitá

Začneme zlehka vánočním zvykem, který bychom klidně uvítali i u nás. Ve Finsku se jedná pravděpodobně o nejstarší vánoční tradici, která stále hraje důležitou roli v mnoha finských domácnostech. A o co tedy jde? O společné saunování na Štědrý den! Mnoho finských rodin vlastní saunu, takže tento zvyk se hojně drží. A co je tedy jeho cílem?

Finové věří, že když si dopřejí poctivou saunu, tak očistí tělo i mysl. Jakmile slunce zapadne, nastoupí na jejich místo legendární saunový elf, který v saunovém rituálu pokračuje za ně. No neříkejte, že takové Vánoce, hezky v teple a s nohama nahoře, byste také nebrali! Otázkou zůstává, zda byste si z Vánoc chtěli pamatovat pohled na upoceného a zcela nahého stokilového strejdu Pepu (nebo vlastní mámu!).

Island: Pozor na vánoční kočku!

Tohle neříkejte svým dětem: Na Islandu se naděluje už o dva týdny dříve! Dárky nosí už od 12. prosince 13 vánočních skřítků. Ti nechávají dětem každý večer drobné dárky za oknem v připravené botě. oslavy Vánoc pak vrcholí jako u nás, na štědrý den a bohatou nadílkou pod stromkem.

Vánoce na Islandu mají ale i stinnou stránku. Podle islandského folkloru si pro děti, které nedostanou nové oblečení, přijde vánoční kočka a děti sní. Ačkoliv na kočku požírající děti nikdo nevěří, Islanďané oblečení o Vánocích hojně skupují.

Hlavní město Reykjavík posunulo vánoční pověru na novou úroveň, když se v roce 2018 na centrálním náměstí objevila obří socha vánoční kočky. Osvětlovalo ji 6 500 LED žárovek a město vyšla na víc než 800 tisíc korun. Prý to za to nestálo a město to od místních i od jiných politiků pěkně schytalo.

Katalánsko: Vánoce jak poleno

Katalánsko, rozprostírající se na severovýchodě Španělska, má jako zvyk krmení polínka. V zásadě jde o docela roztomilý vánoční zvyk. Začátkem prosince si jedno poleno vystaví doma a děti mu dávají každý den najíst a napít. Za poctivou péči se jim polínko odmění štědrou vánoční nadílkou.

Katalánsko podruhé: Hovínko v Betlémě

V Katalánsku ještě chvíli zůstaneme. Tentokrát ale kvůli ne tak roztomilé tradici. V Betlémě, vedle Ježíška a dalších svatých, byste v tradiční katalánské rodině našli ještě postavičku zvanou caganer. Figurku muže vykonávajícího potřebu zní jako slušný bizár, ale Katalánci ji berou smrtelně vážně.

Canager je povinnou součástí každého Betlému, a kdo na caganera zapomene, ten bude mít v příštím roce smůlu. Přesto v Betlémě není až tak na očích, většinou ho lidé umisťují do rohu nebo za strom.

Caganer budí v mnoha zemích rozruch, ale k Vánocům Katalánců neodmyslitelně patří.

Podoba caganera se různí. Klasikou je venkovan v tradičním katalánském oděvu, ale na vánočních trzích a v obchodech byste našli dokonce i kadící Wonder Woman, některé slavné politiky nebo třeba Simpsonovi. Oblíbeným zvykem v souvislosti s kadící figurkou je, nechat děti soutěžit o to, kdo caganera v Betlému najde dřív.

Dánsko: Vánoční tradice, u které by nám ruply nervy

Každý z nás někdy určitě zápasil s balicím papírem a během rozbalování dárků se pěkně navztekal. Až se budete do vánočního dárku dobývat i letos, vzpomeňte si na Dány – ti to mají mnohokrát horší. Dánskou vánoční tradicí totiž je zabalit dárky do dvaceti vrstev vánočního papíru. Je to znak toho, že si obdarovaný dárek opravdu zaslouží, protože odstranit všechny vrstvy není jen tak. No tak tenhle vánoční zvyk u nás nechceme!

Venezuela: Vánoce na kolečkách

I když jsou Venezuelci striktní křesťané, naše vánoční tradice jsou oproti těch jejim, nuda největšího kalibru. V ulicích hlavního města Caracas se na Štědrý den děje velká párty! Ulice se ráno uzavřou pro auta a místní si to drandí na mši do kostela na kolečkových bruslích! A to vše za hlasitého skandování, petard, ohňostrojů, zpěvu a oslavování narození Ježíše. Tento vánoční zvyk se stal natolik oblíbeným, že vláda prodloužila uzavření ulic až do dalšího dne do osmi ráno, aby rodiny s dětmi mohli bezpečně bruslit ulicemi.

Ukrajina: Létající lokše

Lokše k Ukrajině neodmyslitelně patří. V některých částech Ukrajiny s ním ale o Vánocích nakládají opravdu podivně. Na Štědrý večer s lokšemi hází o strop – konkrétně hlava rodiny, a to proto, že si myslí, že tak rodina dostane požehnání. Údajně se s tímto zvykem můžeme setkat i v některých částech Slovenska.

Polynésie: Štědrý, ale mstivý krab

Ani v Polynésii se s Vánocemi moc nemažou. Na některých ostrovech, například na Havaji, Cookových ostrovech a Tahiti, dárky roznáší vánoční krab s velkými a ostrými klepety. Kdo na něj ale nevěří, z toho si krab udělá štědrovečerní večeři!

Japonsko: Vánoce jako… No prostě jako v Japonsku

Japonci nejsou moc velcí křesťané, na celou zemi připadá pouhé jedno procento. Možná i proto jsou japonské Vánoce takový bizár, kterému Japonci nepřikládají velký význam. V jejich případě se nedá ani tak mluvit o vánočních tradicích. Většinu tradic a zvyků zpravidla znají jen z amerických filmů nebo návštěvy Prahy. Inspirace světem nejspíše zapříčinila neskutečný vánoční mišmaš.

Jestli vám na Praze vadí její přelidněnost v období Vánoc a nevkusné vánoční, blikající a kýčovité dekorace, věřte, že může být ještě hůř. Z přesvícených japonských ulic bolí oči a nadživotní figuríny Santy či sobů by vám vyčarovali maximálně noční můry.

Typickou štědrovečerní večeří je kyblík z KFC. O tom, že Vánoce bez kyblíku nejsou Vánoce, je 40 let nazpátek přesvědčilo právě KFC. Neznáme lepší marketingový majstrštyk! A tak na štědrý večer praská KFC ve švech. Kdo nemá rezervaci týdny dopředu, ten si jídlo sní maximálně někde venku na lavičce. Řetězec se může o Vánocích v Japonsku chlubit pětkrát až desetkrát vyššími výdělky než v jakémkoliv jiném období.

Rakousko: Vánoční tradice, která nahání husinu

Ostré tesáky, pohled, z něhož mrazí a dlouhé zahnuté rohy… Kdo někdy navštívil Vídeň v období Vánoc, ten se s tímhle strašidelným stvořením určitě potkal na ulici. Rakušané mu říkají Krampus a je to zlý protějšek Mikuláše. Úkolem Krampuse je potrestat před Vánoci zlobivé děti. Věříme, že všechny rakouské děti budou po čertech hodné. Oni Rakušané berou tento vánoční zvyk dost vážně a kostýmy ďáblů nahání hrůzu už jen na pohled. A co teprve, když ulicemi rezonuje zvuk těžkých řetězů a zlověstný smích.

Děsivá vánoční tradice: Krampus napravuje zlobivé rakouské děti. Věříme, že úspěšně.

Guatemala: Vánoce v čistotě a ohni

Stejně jako si Guatemalci potrpí na zbožnost, potrpí si také na čistotu. Ačkoliv některým vánočním pověrám už nevěnují tolik pozornosti, stále se najdou tací, kteří věří v to, že ďáblové a další zlí duchové okupují špinavé kouty domovů. Proto začnou týden před Vánoci s radikálním úklidem, abych všechno zlo vyhnali z domu.

Sbírají odpadky, zametají, likvidují pavučiny. Všechen svinčík nakonec hodí na jednu hromadu, na jejíž vrchol umístí podobiznu ďábla a celé dílo zapálí s cílem spálit vše špatné z předchozího roku. Ani Guatemalcům ale není lhostejné životní prostředí, a tak pálí už jen symbolicky loutku ďábla.

 

Jaké vánoční zvyky dodržujete u vás doma a proč?