Nebyl by to pořádný večírek, kdyby někdo v zápalu bujarého smíchu nerozlil červené víno na váš gauč, koberec nebo nové šaty. Je to nemilé, ale vy si odteď s takovou situací už hravě poradíte. Mějte na paměti, že červené víno rychle barví, a tak je třeba jednat co nejrychleji. Takže zachovejte klid a pusťte se do skvrn.

Do skvrn se pusťte ihned

Rozhodně nad skvrnou nemávněte rukou s tím, že to necháte na ráno. Jakmile flek jednou zaschne, šance na záchranu látky jsou minimální. Proto se dejte do protiútoku co nejrychleji.

Jak se zbavit skvrn od bílého vína

Naštěstí, to je ta lepší varianta. Bílé víno nezanechává tak agresivní barevné fleky jako to červené, přesto po něm může zůstat skvrna a navíc i nakyslý odér. V tomto případě bude stačit čpavková voda, tedy cca 200 ml vody smíchané se lžící čpavku. Připravenou čpavkovou vodu i čpavek pořídíte v každé drogerii, a tak není od věci se před večírkem trochu zásobit. 

Nalévat hostům pouze bílé víno se může stát účinnou strategií, jak předejít nežádoucím skvrnám na pohovce či koberci. Ty méně šikovné přátele překvapte třeba sklenkou angreštového vína.

Co platí na skvrny od červeného vína

Znáte to. Vychutnáváte si s přáteli rybízové víno, kamarád něco veselého vypráví a obsah jeho skleničky skončí na vaší košili. Co teď? Červené víno už je trochu vyšší dívčí, ale vězte, že ani tak není váš oblíbený kousek ztracený. Máme pro vás hned několik osvědčených tipů, díky kterým se fleku zbavíte:

Bílé víno

Zní to trochu jako vymítat čerta ďáblem, ale už naše babičky měly tento trik v oblibě. Pokud náhodou vaše šaty přijdou do styku s červeným vínem, místo rychle polijte vínem bílým a následně nechte vysát ubrouskem.

Skvrny od vína řešte hned, jinak se jich nezbavíte.

Sůl

Sůl skvěle vytahuje vlhkost a částečně i červenou barvu, takže skvrnu zasypte pořádnou vrstvou a nechte působit až dvě hodiny. Potom místo dočistěte teplou vodou. 

Sodovka

Víte, co také skvěle funguje na skvrny? Bublinky! Ty pomohou uvolnit špínu vsáknutou do vláken oblečení či koberce. Polejte tedy místo perlivou vodou a potom vysušte kapesníčky. Zbytky skvrny dočistěte mýdlovou vodou. 

Citron

Skvrn od červeného vína se můžete zbavit i pomocí citronové šťávy. Co nejvíce jí vymačkejte na místo činu a nechte působit asi 5 minut. Oblečení potom vyperte a koberec či čalounění dočistěte houbičkou. Příliš pozdě? Ještě to nevzdávejte.

Pokud jste si fleku všimli až druhý den a potvora už stihla zaschnout, vyzkoušejte další oblíbený fígl našich babiček. Látku na půl hodiny ponořte do horkého mléka či octa. Ty by měly zatvrdlé nečistoty uvolnit.

Ať už zvolíte kterýkoliv způsob, při čištění vždy postupujte od okraje skvrny k jejímu prostředku. Díky tomu se na místě nebudou tvořit viditelné okraje.