Párování vína je hledáním ideálního partnera pro osamělou delikátní večeři nebo lehký oběd. A stejně jako ve vztahu je třeba najít někoho, kdo je sice ze stejného těsta, ale má ty drobné odlišnosti, kterými se budou vzájemně doplňovat. Nemusíte být tedy odborníkem na víno ani ostříleným someliérem, abyste zvládli pochopit základní principy vinného párování. A nedivili bychom se, kdybyste na základě tohoto článku našli nejen správné víno k jídlu, ale i pravou lásku!

Víno má tu neskutečnou moc buď zdůraznit a pozdvihnout chuť jídla, anebo ho nesprávným výběrem dočista znemožnit. Lehký těstovinový salát či rizoto bude pod vlivem plného kořeněného vína jen nevýraznou šedou myškou a slaďoučký dezert se vedle muškátu stane nechtěným pátým kolem u vozu. Jaké víno vybrat k tomu kterému jídlu sice není věda, ale má to své zákonitosti.

Jak vybírat víno k jídlu

Pro každou večeři se naskýtá mnoho možností, s jakým vínem se dát dohromady. Rozmarná a nepředvídatelná Frankovka, navoněný Tramín nebo sebevědomý Merlot – ti všichni mohou někoho učinit šťastným, ale musí najít toho pravého. Takže než ve vinotéce swajpnete doprava, zamyslete se, jestli víno splňuje základní požadavky, které od vztahu očekáváte:

1.      Podobný charakter

Když jsou dva z podobných poměrů, je šance na happy end vždycky o něco vyšší. Fungující vztahy, kdy je jeden z bohaté rodiny a druhý nemá ani na boty fungují sice v pohádkách a středověkých dramatech, ale na stole to šlapat nebude. Obecně platí že chuťově bohaté jídlo si zaslouží aromatické a plné víno, kdežto jednoduchý bezmasý pokrm si nejlépe porozumí s lehce pitelným, nekomplikovaným vínem. Takový páreček nebude bojovat o vaši pozornost a na jazyku si vychutnáte jejich dokonalý soulad.

2.      Drobné odlišnosti

Kořením každého vztahu jsou ty nepatrné rozdíly. Protiklady, kterými se doplňujete, neshody, které vás posouvají kupředu. A tak je to i s párováním vína. Vzájemná harmonie podpořená kontrasty tvoří z vína a jídla komplexní a vyvážený zážitek. K lehkému dezertu patří lehké víno, ale pokud budou oba výrazně sladké, bude toho příliš. Sáhněte po vínu s lehkou kyselinkou a hned tu máme dvojici jako ze žurnálu.

3.      Vrána k vráně

Někdy stačí řídit se pohledem. Šťavnatý steak z červeného masa se spíše ohlédne za rubínovou barvou Cabernetu či Bordeaux. Smetanová omáčka bude zase jistě cudně pokukovat po sklence bílého. Už od pohledu jde určit ze kterých dvou by byl krásný pár, a i když často rádi říkáme, že na vzhledu nezáleží… no, sáhněme si do svědomí. Všichni máme raději dvojice, kterým to spolu sluší.

 

Podle základních pravidel už sami jistě víte, že ke smetanové omáčce se bude chodit těžší bílé víno typu Chardonnay, že ovocná vína se budou cítit nejlépe vedle pokrmů s ovocnou tečkou (jako je třeba kachna na pomerančích) a kořeněná indická kuchyně se neobejde bez sklenky červeného, která stojí nohou pevně na stole. Ale chutě máme každý jiné, takže pokud vaše párování nevyjde napoprvé, nevěšte hlavu. Zkoušejte, střídejte a až budete cítit, že jste našli to pravé víno ke své večeři, buďte mu věrní.