Pěstujte bylinky na balkoně! Jak na to a které tam umístit
Zeje váš balkon prázdnotou? Zazeleňte ho! Vypěstujte si na něm vlastní bylinky, které vám nejen obohatí chuť pokrmů, ale také mohou pomoct při různých zdravotních problémech. Kterým bylinkám se na balkoně daří, jak je pěstovat a na co se při pěstování bylinek v truhlíku zaměřit?
Bylinky vhodné na balkon
Máte je vždy po ruce, nemusíte kvůli nim do obchodu a navíc snížíte spotřebu plastů, do kterého jsou bylinky bohužel mnohdy stále baleny. Těchto 10 bylinek se u vás na balkoně bude mít dobře:
- Máta
- Rozmarýn
- Bazalka
- Petržel
- Řeřicha
- Oregano
- Šalvěj
- Levandule
- Libeček
- Kerblík
Pěstování bylinek v truhlíku krok za krokem
- Dno pěstební nádoby vystelte drenážní vrstvou, takže třeba kamínky, keramzitem nebo štěrkem.
- Poté přidejte speciální substrát pro bylinky.
- V případě sazeniček nasypte zeminu do ⅓ výšky nádoby. Pokud začínáte od semínka, koukněte na obal s návodem.
- Bylinky pak pravidelně zalévejte. Nesmí dojít k přeschnutí substrátu, vždy ale respektujte požadavky konkrétního druhu.
- Průběžně přihnojujte, ať mají bylinky bohatou zásobu živin a ještě lépe chutnají.
Tipy pro pěstování bylinek na balkoně
V čem pěstovat?
Pro pěstování bylinek na balkóně potřebujete vhodné nádoby. Kromě klasických truhlíků a květináčů na bylinky můžete vyzkoušet klidně i zahradnické pytle nebo zahradnické boxy. Při výběru pěstebních nádob se ujistěte, že mají dostatečnou velikost a že mají na dně dírky (kvůli odvodu vody).
Připravte si vhodnou půdu
Pro pěstování bylinek na balkóně potřebujete vhodnou půdu. Použijte kvalitní zahradní substrát nebo směs rašeliny a perlitu. Při použití květináčů nebo jiných nádob se ujistěte, že mají dostatečnou drenáž pro odvod vody.
Vyberte si vhodné druhy bylinek
Při výběru bylinek na balkon se řiďte nejen vlastními chutěmi, ale také orientací balkonu. Na jih orientovaný balkon je ideální pro bylinky jako je rozmarýn, dobromysl, tymián, majoránka či bazalka. Na balkoně s orientací na východ či západ se zalíbí bylinkám, jako je máta, meduňka či stévie. Na sever orientovaný balkon svědčí málokteré bylince, ale správná péče dělá divy. Proto tu neváhejte pěstovat pažitku, meduňku, mátu, libeček nebo třeba kerblík.
Používejte kvalitní zeminu
Zemina pro bylinky musí obsahovat dostatek živin a být dobře propustná. Pokud nevíte, kterou zeminu vybrat, jednoduše se poraďte v obchodě a nebo si kupte speciální substrát pro pěstování bylinek. Případně si můžete namíchat vlastní z běžné zeminy s pískem a kvalitním kompostem.
Pravidelně odstraňujte suché listy
Pravidelné odstraňování suchých a odumřelých listů udržuje rostliny zdravé a zabraňuje šíření chorob. Pokud si všimnete, že některé listy jsou suché nebo hnědé, okamžitě je odstraňte.
Používejte hnojiva
Hnojiva udržují bylinky krásné a fresh, navíc je to jediná možnost, jak mohou bylinky v truhlíku získat živiny. Během přihnojování mějte na paměti, že bylinky jsou určeny ke konzumaci. Průmyslová hnojiva jsou proto zcela nevhodná, protože látky z nich pak nepřímo konzumujete. Ideální volbou jsou tedy organická (přírodní) hnojiva.
Udržujte dostatečnou vlhkost
Ideální zálivkou je dešťová či odstátá voda. Většina bylinek potřebuje pravidelné zalévání, zejména během teplých letních měsíců. Pravidelně kontrolujte vlhkost zeminy a nikdy ji nenechte zcela vyschnout. Na pěstování bylinek jsou ideální samozavlažovací květináče, které vám péči o bylinky hodně usnadní.
Bylinky nevystavujte přímému slunci
Přestože bylinky milují slunce, tak se to s ním přehánět. Nejvíce náchylné bylinky jsou bazalka, koriandr a petrželka, které by se mohly snadno spálit. Máte-li balkon orientovaný na jih, v létě bylinky v truhlíku nezapomeňte trochu zastínit.
Pěstování více druhů bylinek v jednom truhlíku/nádobě
Chcete-li pěstovat bylinky hezky pohromadě v jednom truhlíku nebo pěstební nádobě, možné to je. Vezměte ale v potaz nároky na množství zálivky, umístění a světlo i typ půdy. Například mátu pěstujte vždy odděleně, protože má bujný růst a mohla by ostatní bylinky zastínit.
Bylinky v truhlíku průběžně seřezávejte
Když bylinky průběžně zkrátíte, bude se jim lépe růst. Ideálně sklízejte kolem 10 % nadzemní části.
Teplota pro bylinky na balkoně
Hlídejte venkovní teplotu a bylinky přendejte dovnitř, pokud teplota klesne pod 10 °C. Středomořské bylinky jako jsou šalvěj, tymián, levandule či rozmarýna, raději ukryjte před zimou dříve. Pro pěstování bylinek v zimě se hodí pouze vnitřní prostory.