Alkohol se nejen na prvním rande řadí mezi zabijáky, ale je to vážně pravda? Selský rozum velí nepít. Ale co když se bez skleničky vína nebo trojky piva neuvolníte a celé rande tím zabijete? Není pak lepší si tu skleničku přece jen dát? Podívejte se, co říkají čísla a námi vyzpovídaní jednotlivci i páry. Obrázek si pak jednoduše uděláte sami.

Alkohol na prvním rande: Co říkají čísla

Americké protialkoholní centrum (American Addiction Centers) se v nedávné studii zaměřilo na milénialy (tzn. lidi narozené mezi léty 1981 až 1196) a jejich první rande. Z průzkumu, který zahrnoval 400 lidí, vzešla zajímavá, ale možná trochu znepokojivá čísla.

Více než 50 % dotázaných si dalo 1 až 2 drinky ještě před první schůzkou, našli se tam ale i takoví výtečníci, kteří si jich dali pět či více. To to rande potom muselo vypadat.

Šedesát procent z těch, kteří si dali drink či dva před, pak vypilo ještě další jeden až dva drinky během schůzky. Muži si nejčastěji objednali pivo, ženy jak jinak než víno. Je zajímavé, že muži a ženy jsou na tom s počtem vypitých drinků na prvním rande dost podobně (viz. graf níže).

S pitím na prvním rande jsou na tom muži a ženy dost podobně. Zdroj: alcohol.org

Rande pod vlivem

Jak udělat dobrý dojem na prvním rande? Se sklenkou alkoholu nejspíše ne. Jeden ze čtyř dotazovaných uvedl, že musel svůj doprovod odvézt domů, protože druhá strana byla moc opilá na to, aby to zvládla po svých. Ani rozhodnutí pod vlivem alkoholu nedopadají prý dobře:

  • 50 % miléniálů se přiznalo, že kvůli alkoholu na prvním rande řekli nebo udělali něco, čeho pak litovali.
  • 33 % dotázaných, kteří se opili, dokonce zakončilo první rande sexem nebo učinili jiné sexuální rozhodnutí, kterého pak litovali.
  • Nás v průzkumu znepokojil i fakt, že 11 % se přiznalo k tomu, že kvůli nadměrné konzumaci alkoholu na prvním rande prostě odpadlo nebo si ho zčásti nepamatuje.

Přitom by se těmto nepříjemnostem možná vyhnuli. Téměř polovina dotázaných si dala alkohol jen proto, že jim ho objednal protějšek a ne proto, že by ho sami chtěli.

S procenty stoupá atraktivita

On-line seznamka Ilcit Encounters se na konzumaci alkoholu na první schůzce podívala trochu jinak. Oslovila tisícovku svých uživatelů a z odpovědí vzešly tyhle zajímavosti:

  • Tři čtvrtiny žen přiznalo, že i když se jim protějšek nejdříve nelíbil, po požití alkoholu jim přišel mnohem atraktivnější.
  • K tomu samému se přiznali i pánové, celkem 84 % z dotazovaných. Právě i díky tomu prý byli horlivější, když mělo dojít na fyzický kontakt.
  • Dvě třetiny mužů přiznalo sex na prvním rande pod vlivem alkoholu. Nicméně 76 % z nich se pak s tou samou ženou už nikdy nesetkalo.

Suma sumárum z toho vyplývá, že alkohol na prvním rande může mít své výhody, hlavně když jde o fyzickou přitažlivost. Na druhou stranu se vyplatí znát svou míru a nepřehnat to, jinak první schůzka skončí fiaskem. Když ale od rande očekáváte jen zábavu na jednu noc a nepotřebujete dělat dojem, je to jen na vás.

Na prvním rande pijeme nejen z nudy nebo nervozity, ale jednoduše proto, že neumíme říct ne.

Alkohol na prvním rande: osobní zkušenosti

Přece jen Amerika je od nás daleko a nás zajímalo, jak se věci mají i v našich končinách. Nenašli jsme ale žádné aktuální průzkumy, které by se alkoholu a prvnímu rande věnovaly. Proto jsme vyzpovídali pár svých kamarádů, kteří na prvním rande více či méně pili alkohol a přesto (nebo právě proto) jsou dnes spolu.

Na prvním rande to jde i bez alkoholu

„Když se holka opije, je to podle mě trapas,“ říká Michal, který prý nezažil jediné rande, kde by to žena nepřehnala s konzumací alkoholu. Stejná slečna, která mu byla na začátku rande sympatická, mu už ke konci nepřišla ničím zajímavá. „Jako kdybych randil se dvěma různýma holkama,“ dodává.

Petra, se kterou je rok a půl, je odjakživa abstinentka. „Naše setkání bylo uvolněnější a nálada se nám neměnila s počtem vypitých skleniček, takže jsem se zamiloval fakt do ní a ne do někoho, kým je, když se napije alkoholu,“ dodává na závěr.

Když znáte své limity, může to dopadnout i dobře

O pár řádků výše jsme popisovali nepříjemné následky pití na rande, ale může to dopadnout i dobře, když víte, kdy máte dost. Alespoň podle Radky: „Znám svou míru. Vím, že když si dám jednu skleničku červeného, pomůže mi to uvolnit se. Po druhé skleničce už jsem trochu protivná a rejpavá, takže na rande mám zásadu, že jedna sklenička a dost.“

Jejího Richarda to sice zaskočilo, protože je zvyklý, že na rande objednává vždy jednu celou lahev (někdy i dvě). Když ale Richard zapátral v minulosti, došlo mu, že to vlastně bylo první rande, které neskončilo postelovými hrátkami. Za což je rád, protože z takového rande žádný vztah v jeho případě nikdy nevznikl.

Víno jako nápoj introvertů

„Nejhorší věc je, když jdou na rande dva introverti,“ říkají Míša s Radkem, kteří prý první polovinu rande téměř promlčeli. Míša byla ale přeci jen akčnější, a tak jim objednala lahev vína v naději, že se trochu uvolní. A to se také povedlo.

„Normálně mám problém o sobě mluvit. Říkám si, že to lidi nezajímá. Když se ale napiju, nezavřu pusu. V tomhle případě to pomohlo,“ směje se Radek. Oba přiznávají, že kdyby nebylo vína, možná spolu nejsou, protože by nenašli společnou řeč a nezjistili by jeden o druhém tolik zajímavých věcí.

Co si z toho všeho odnést

Tak teda pít, nebo nepít alkohol na prvním rande? Podle nás záleží na tom, co od schůzky očekáváte. Jestli hledáte životního partnera, pravděpodobně mu nechcete hned odhalovat, co s vámi alkohol dělá. Navíc ani neznáte přístup druhé strany k alkoholu. Možná s tím nemá problém, možná si vás po dvou třech skleničkách zaškatulkuje mezi alkoholiky.

Jestli si nedokážete první rande bez vína nebo piva představit, dejte si jen tolik, kolik neškodí vašemu žaludku a povaze. Určitě znáte sebe i své limity a víte, kdy je s vámi ještě sranda a kdy už vrháte na své okolí špatný dojem. Pokud to nevíte, raději nepijte vůbec.

A pokud tyhle věci už řešit nemusíte a slavíte První máj ve dvou, oslavte ho s našimi víny: