Jak již název napovídá, portské víno je klenotem pocházejícím z jedné konkrétní oblasti Portugalska. Historie výroby sahá až do počátků 18. století a od té doby se příliš nezměnila. Právě tradiční postupy a šťavnaté vinné hrozny z údolí řeky Duoro dělají z portského vína jeden z nejoblíbenějších digestivů na světě. Poradíme vám, s čím víno nejlépe párovat a jak ho správně podávat tak, aby se chuť i buket portského vína rozvinuly v jeho maximálním potenciálu.

Portské: Silnější a starší brácha klasického vína

Na rozdíl od lehčích ovocných vín není portské víno určeno k celovečernímu popíjení. Je tomu tak kvůli většímu podílu alkoholu a cukru, než jsme u klasických vín zvyklí.

Portské víno je vyráběno z bílých a červených hroznů vysoké kvality, které pochází z vinic podél portugalské řeky Duoro. Hrozny se sklízejí od září do října a poté se u některých vinařů ještě stále tradičním způsobem šlapou ve velkých kamenných vanách. Tak vzniká vinný mošt neboli rmut, který se nechává kvasit, jak to známe z výroby klasických vín.

Unikátní je až další fáze procesu, které se říká fortifikace neboli dolihování. V průběhu kvašení se do vína přidá vinná pálenka aquardente, a tím se proces fermentace zastaví. Ve víně tak zůstává větší podíl cukru a zvýší se procento alkoholu. Proto má portské silnější a sladší chuť, kterou tolik milujeme.

Fáze zrání vína se odehrává v dřevěných sudech nebo nádržích. Čím déle víno zraje, tím je jeho chuť lehčí a sametovější. Mění se i barva vína, která se z rubínově červené mění na jantarově hnědou. Zajímavostí je, že dřevěné sudy od portského vína se znovu používají pro zrání některých druhů whisky a propůjčují jim tak něco ze své chuti a vůně.

Jak správně podávat portské víno

Portské má podíl alkoholu 18-20 %. Také proto servírujeme víno v menších sklenicích v objemu okolo 1 dl. Pro podávání se výborně hodí menší vinné sklenice ve tvaru tulipánu, sklenice na sherry nebo klasická koňakovka.

Bílé portské víno se doporučuje podávat vychlazené na 8-14 °C, zatímco červenému nejlépe sluší teplota okolo 17 stupňů. Pokud víno vychladíte příliš, přijdete o širokou škálu chutí a vůní, která se v portském skrývá. Pokud je teplota při podávání vyšší, zintenzivní se chuť alkoholu, který potom přebije ovocitost vína i jeho buket.

 

Sladká chuť nahrává kombinaci s čokoládou, ořechy a některými druhy sýrů.

Párování s portským vínem

Starší portské s lehčí chutí si můžeme užít jako aperitiv, klasické silnější typy RUBY a TAWNY ale více oceníte jako lahodný digestiv.

Sladká chuť nahrává kombinaci s čokoládou a ořechy, chybu ale neuděláte ani při párování s různými druhy sýrů. Doporučujeme však vynechat měkčí sýry jako je Camembert nebo Brie, které si s portským příliš nerozumí.

A nechceme nikoho nabádat ke zlozvykům, ale vychutnat si červené portské typu VINTAGE s kvalitním doutníkem, to je zážitek pro opravdové fajnšmekry.

 

Bílé i červené portské víno s nezaměnitelnou chutí a překrásnou barvou se hodí nejen před jídlem a po jídle, ale svou službu udělá již během vaření. Máte-li nějaký osvědčený recept na omáčku z portského vína, podělte se o něj v komentářích.