Hubnutí má mnoho lidí na vrcholu seznamu novoročních předsevzetí. Možná i vy. Pokud pro redukci hmotnosti děláte vše, ale marně, pak vaši snahu možná sabotují drobné zlozvyky. Zjistěte, zda se vás některé z nich netýkají, a pokud ano, čtěte, jak s nimi zatočíte.

Nevědomky sníte, co vám přistane pod nosem

Jíte čerstvou ovoce a zeleninu, celozrnné pečivo, čaj už nesladíte. Zkrátka jste radikálně změnili jídelníček, ale bez výsledku? Vybavte si, co jste jedli včera, předevčírem nebo minulý víkend. Možná jste včera na oslavě neodmítli kousek čoko dortu. Předevčírem přinesla kolegyně do práce svatební výslužku, tak jste svačinu vyřešili svatebními koláčky. No a o víkendu, to byl výjimečný den, to jste si k snídani dali kopec lívanců s nutellou.

„No a co,“ říkáte si? Vždyť to bylo jen jednou výjimečně a jinak se stravujete zdravě. Jenže sečteno a podtrženo, najednou těch drobných hříchů bylo docela dost. A právě ty mohou za to, proč nehubnete. Jak z toho ven? Poctivě si zapisujte každé jídlo, které sníte. Možná, že ve vašem jídelníčku podobné skuliny nenajdete, možná zjistíte, že se v jednom kuse ládujete malými neřestmi.

Chybí vám pár hodin spánku k dobru

Za všechno může leptin, hormon regulující  příjem a výdej energie včetně chuti k jídlu. Čím nižší hladina leptinu je, tím větší máte hlad. Večer je jeho hladina záměrně vyšší, protože vaše tělo chce, ať se zabýváte spánkem a nemáte hlad. Když ale spíte málo (tzn. pod 6 hodin) či přerušovaně, hladina leptinu klesá, takže i po večerech a v noci máte hlad, přestože jste měli vydatnou večeři. Navíc se snižuje produkce štítné žlázy a metabolismu.

Co s tím? Připravte tělo na spánek včas. Pokud ještě v deset večer koukáte na televizi, do mobilu nebo na tablet, a plánujete jít za půl hodiny spát, nejspíš hned tak neusnete. Hladina leptinu bude mezitím klesat a klesat a vám se bude vracet chuť k jídlu. Jděte po večeři třeba na procházku, čtěte si nebo poslouchejte rádio.

Nedokonalé stravování kompenzujete cvičením

Myslíte si, že vám stačí každý den sportovat a kila půjdou samy dolů, i když jíte nezdravě? Chyba lávky! Nejeden výživový poradce tvrdí, že 80 % úspěchu je v jídelníčku a jen 20 % je dáno cvičením. Přestaňte se tedy mučit na strojích a vyměňte permici do fitka za konzultace s výživovým poradcem. A nebo se inspirujte na Instagramu od lidí, kteří žijí zdravě jako třeba Cukrfree, Meowmeix či Cuketka.

Máte narušenou střevní mikroflóru

Nebojte, pod kudlu kvůli tomu nepůjdete. Základem při hubnutí či tvarování těla jsou zdravá střeva. Jen zdravá střevní mikroflóra dokáže z pokrmů přijímat důležité živiny. V opačném případě vaše tělo stále bojuje s nedostatkem některých důležitých látek, a vaše chuť k jídlu je neutišitelná.

zdravá střeva a hubnutí spolu úzce souvisí

Hubnutí může nastartovat obnova střevní mikroflóry.

A co zdravou mikroflóru narušuje? Antibiotika, průmyslově zpracované potraviny, nadmíra rafinovaného cukru, umělá sladidla, mnoho výrobků z bílé mouky, jídlo z fastfoodu, léky atd. V kombinaci například se stresem nebo nedostatečným pitným režimem nikdy nezhubnete, i když ze sebe ve fitku potíte krev. V prvním kroku obnovte střevní mikroflóru a začněte baštit probiotika nebo zakysané mléčné výrobky, více zeleniny (včetně fermentované) a ovoce či tempeh a popíjejte kombuchu.

Po páté hodině už nejíte

Tento snad nejrozšířenější mýtus o hubnutí pěkně škodí. Pokud si dáte poslední jídlo v 17 hodin, jdete spát ve 22 hodin máte mezi posledním jídlem a spánkem 5 hodin, kdy držíte hladovku. Tělo si pak začne ukládat tukové zásoby na horší časy. Podle odborníků a některých studií nezáleží tolik na tom, kdy se naposledy najíte, ale spíše na celkovém kalorickém příjmu za celý den. Dále je důležité, aby v jídle byla pravidelnost. Je prokázáno, že lidé, kteří si během dne nenajdou dostatek času na jídlo a pak to dohání večer u televize, přibírají více.

Stres na denním pořádku, kortizol na vrcholu

Dalším důvodem, proč nehubnete může být, jak už jste jistě mockrát slyšeli, také stres. Naše tělo reaguje na stresovou reakci vylučováním hormonu kortizolu. Tím vaše tělo připravuje na obranu či útok. Současně s tím zvyšuje hladinu krevního cukru a také krevní tlak. Jednou za čas je taková reakce prospěšná. Když se ale opakuje moc často (dlouhodobý stres v práci či ve vztahu), tělo se trvale potýká zvýšenou hladinou cukru v krvi a buňky ztrácí citlivost na inzulín.

Odstranit stres ze svého života, to se lehko řekne, ale hůř provede. A tak do svého života zapojte co nejvíce relaxačních aktivit jako je jóga, časté procházky, najděte si víc chvilek pro sebe na čtení, dejte si šlofíka po sobotním obědě, choďte na masáže… Pomáhají také bylinky jako například ashwagandha nebo rozchodnice.

Ovocné džusy při hubnutí popíjejte s mírou.

Doma připravené ovocné freshe jsou lepší než ty džusy z obchodu.

Závislačíte na džusech a freshích

Televizní reklamy, seriály i sociálně sítě jsou toho plné – prolévejte hrdlo tekutým ovocem a zhubnete jako nic! Realita je ale taková, že ovoce byste měli při redukci hmotnosti konzumovat s opatrností. Mnoho druhů ovoce obsahuje tolik cukru, že si akorát namícháte malou kalorickou bombu. A co teprve, když si koupíte džus v obchodě. Většina džusů je koncentrované ovoce, takže cukru je v něm ještě více, jiné džusy jsou ještě ke všemu doslazovány cukrem. Ovoce ale rozhodně z jídelníčku nevyřazujte. Vaše tělo ho potřebuje.

Ovoce s vysokým obsahem cukru:

 • liči (29 g cukru na hrnek ovoce)
 • mango (23 g cukru na hrnek ovoce)
 • třešně (20 g cukru na hrnek ovoce)
 • jablka (19 g cukru na hrnek ovoce)
 • hrozny (20 g cukru na hrnek ovoce)

Ovoce s nízkým obsahem cukru:

 • citróny a limetky (5 g cukru na hrnek ovoce)
 • ostružiny (7 g cukru na hrnek ovoce)
 • jahody (7 g cukru na hrnek ovoce)
 • broskve (13 g cukru na hrnek ovoce)
 • švestky (14 g cukru na hrnek ovoce)
 • pomeranče (17 g cukru na hrnek ovoce)
 • brusinky (5 g cukru na hrnek ovoce)
 • avokádo (<1 g cukru na hrnek)