Usměvavá Ivča vyrábí s partnerem Standou přírodní kosmetiku – a jejich zákaznice se stále vracejí.
Balzámy na rty a pleťové krémy jejich značky Feelo mizí i z Rybízáku, tak jsme se poptali Ivči, co za úspěchem vězí.

Ivčo, proč jste si přestala kupovat umělou kosmetiku a vyrábět vlastní?

Umělou kosmetiku jsem používala zejména proto, že jsem nevěděla o tom, jak moc je pro nás škodlivá. K přírodní kosmetice mě přivedlo až setkání s paní z Ghany. V Londýně na etnických trzích prodávala čisté bambucké máslo, které ukrajovala z obrovského talíře. U stánku mě učarovala jemná textura másla a příjemná ořískovo-dřevitá vůně. Doma jsem se poctivě natřela a zjistila jsem, že máslo je docela hutné a bylo by vhodné ho naředit nějakým jemným olejem.

Na Instagramu Feelo píšete “Nemáme rádi kosmetiku, která schová naši krásu”. Jak to máte s dekorativní kosmetikou?

Musím se přiznat, že jsem ji nikdy moc nepoužívala, maximálně řasenku a při nějaké pracovní schůzce nebo kvůli večeři v restauraci jsem přidala tekutý pudr z Body Shopu. Teď nosím jen řasenku a popravdě se ani líčit moc neumím. Když jsem dřív zkoušela rtěnku, byla jsem jak klaun.

Jak teď máte při výrobě kosmetiky rozdělenou práci?

Standa stojí za vymýšlením nových produktů, veškerou výrobou, chystáním balíčků pro e-shop a do sítě obchodů, rozvoz balíčků do Zásilkovny a veškerý chod naší provozovny. Já se starám o sociální media, veškerou administraci a částečně účetnictví, navazování velkoobchodních spoluprací a návrh etiket.

Jak dlouho spolu vyrábíte krémy?

Oba se přírodní kosmetice věnujeme poměrně dlouho, ovšem každý zvlášť. Já jsem svůj první krém, respektive máslo, vyrobila v roce 2011. Standa se přes 15 let živí jako masér a vždy měl problém najít vhodné masážní oleje, začal si je tedy míchat nebo vyrábět sám. První společný produkt jsme vyzkoušeli na podzim 2016. Než uvedeme novinku na trh, zabere to spoustu času, klidně i několik měsíců. Chceme představovat produkty, který budou v něčem výjimečné a které lidé budou kupovat pro své přednosti. Nemá smysl prodávat něco, čemu sami nevěříme.

Co bylo nejtěžší na startu podnikání

Nejtěžší pro nás bylo nabrat odvahu a říct si, že do toho jdeme. Po návštěvě Krajské hygienické stanice v Brně jsme totiž měli pocit, že to sami nemůžeme nikdy zvládnout. Jak po finanční stránce, tak po stránce administrativní. Paní byla velice laskavá a vysvětlila nám celý proces od prvních kroků až po kontrolní návštěvu před rozjetím podnikání. Našli jsme si také účetní, která nám poradila zařídit s.r.o. Takže když už podnikat, tak proč troškařit? 🙂

Kakaové tělové máslo seženete i na Rybízák.cz

Zaujalo nás, že obaly od Feelo kosmetiky jsou vratné. Jak to funguje?

Původně byly naše pleťové krémy v plastových dózách, k vratným obalům nás přiměly naše zákaznice, a tak jsme je během pár měsíců vyměnili za skleněné. Ty je možné buď použít znovu, nebo je zákaznice mohou samy zrecyklovat. Problém však nastal s hliníkovými dózičkami, do kterých dáváme naše balzámky a másla. V ČR není moc míst, kde by se daly jednoduše recyklovat, proto jsme navrhli, že je mohou nosit zpět k nám a my si s nimi poradíme. Už teď nám zákaznice nosí své prázdné obaly na trhy.

Máte pocit, že výroba přírodní kosmetiky zasahuje do dalších vašich nákupů?

Dokonce víc, než jsem si myslela. Začala jsem si více všímat toho, odkud pochází nejen jídlo, které kupujeme, ale také oblečení. Snažím se si opravdu rozmyslet jestli tričko, sukni nebo šaty opravdu potřebuji. Mé skříně doma jsou plné, takže oblečení mám dost, viděla jsem kampaň o SLOU fashion a moc mě zaujala.Jinak krémy, másla, mýdla ani šampóny už nekupujeme – vše si vyrábíme sami. Zároveň tak testujeme naše výrobky před oficiálními testy v laboratoři. Věřte tomu, že Standa je nejvíc promazaný muž na celé planetě. 😀

Který vlastní krém máte vy osobně nejraději?

Z pleťových krémů mám nejraději ten s rakytníkem, který je vhodný jako denní i noční krém. Na pokožku celého těla používám v zimě kakaové máslo a přes léto tělové máslo s propolisem. Na naše balzámy na ruce nedám dopustit, balzám s vůní cedru mám vždy u sebe.

Ivčo a co vám nejvíc chutná od Rybízáka? 🙂

Jednoznačně samotný Rybízák, ale ráda bych zkusila i Rýžové víno. Moc se mi líbí sekce Originální dárky, tam si musí vybrat snad každý – super je nealko pro učitele.