Do vinařského světa vtrhla jako svěží vítr – značka Vi WINE totiž začala plnit víno do plechovek! Praktické dvoudecky mají na svědomí rakouští vinaři,
Honza Langhans, Jana Drozdová a Eva Reslerová. Na testování vína přitom dohlíží fenka Borůvka. 🙂

První otázka je jasná – proč plechovka? V čem je lepší než lahve?

Plechovka je lehoučká, téměř nerozbitná a rychle vychladitelná. Je taky velmi skladná a praktičtější pro přepravu. Prostě jenom sbalíte do batohu a nemusíte se starat, jestli máte s sebou i vývrtku a skleničku. Víno v plechovce je také ekologické. Nákladní auto přepraví dvakrát více litrů v plechovkách než v lahvích. Plechovku je také možné donekonečna a úplně beze zbytku recyklovat. Už za 60 dní se ze staré plechovky vyrobí nová.

Nedívají se na vás někteří vinaři skrz prsty, že plníte víno do plechu?

Jasně, spousta vinařů se na nás dívá jako na blázny, barbary a drzouny. Někteří jsou ale nadšení a vyjadřují nám svoji podporu. Je to člověk od člověka, někdo má nové věci rád a někdo je prostě konzerva. 🙂 Nemáme ale v plánu s lahvemi soutěžit. Vi WINE je zkrátka alternativa, která je jiná a odvážná. Vždyť i víno může být moderní cool drink, co se nebojí inovací.

 

Na Instagramu se to hemží fotkami od zákazníků. Kde všude už pili Vi WINE?

Máme například fotku z Pradědu, z Mallorky, z Egypta, z Londýna, z vířivky… Žádný extrémní bizár nám zatím nedorazil. 😀

Máte už vypozorované své fanoušky, kterým chutnají vaše vína?

Nejvíc si nás oblíbili lidé z velkých měst a především ženy… a tím myslíme holky všeho věku. Třeba jedna z našich babiček se do něj přímo zamilovala a když nás zve na nedělní oběd, do telefonu potichu dodá “A dovezete mi zase ty moje oblíbený fialový plechovičky?

Kde si vína rádi vychutnáváte?

Bereme si plechovky s sebou vlastně skoro všude. Je super do batohu na výlet nebo do kabelky, když jdete na sraz s kamarádkou. Hodí se na večer k filmu, když nechcete otvírat celou lahev. Teď se moc těšíme na sezónu letních kin, až vyrazíme na film pod širou oblohu s Vi Wajnem.

Jak jste vlastně vybírali, která vína půjdou do plechu?

Bydlíme těsně u hranic s Rakouskem a máme opravdu rádi rakouská vína – jsou pohodová, uvolněná, přátelská. Ve vinařství má všechno své místo, daný řád a pořádek. To se ve vínech odráží (včetně práce a péče, kterou jim vinaři dávají). Při výběru jsme měli jasnou představu: chceme bílé polosuché víno, ideálně naše oblíbené rulandské šedé. Pak už jsme jen ochutnávali a ochutnávali a dlouho vybírali, protože první série musela být prostě top! Bylo těžké se mezi nimi rozhodnout. Až při jedné ochutnávce nám jen jako zajímavost dali ochutnat víno z černého rybízu. “Speciálka se sníženým obsahem alkoholu, na léto ideál, taková zahradní šťávička, to vám bude chutnat,” popisoval nám vinař. A měl pravdu! Ochutnávali jsme podobné víno poprvé a byla to láska na první pohled. Kdykoliv otevíráme vychlazenou fialovou plechovku, pořád jsme stejně nadšení. Při ochutnávce pro druhou variantu už jsme se drželi původního zadání, bílé polosuché, a nakonec na plné čáře vyhrál ryzlink vlašský.

A co vám nejvíc chutná z Rybízáku?

Z Rybízáku nás nejvíc oslovila právě ovocná vína – borůvka, ostružina, arónie. Líbí se nám ta velká rozmanitost druhů, člověk hned dostane chuť je všechny ochutnat.