Je to mýdlo, nebo dezert? Veronika totiž povýšila ručně vyráběná tuhá mýdla téměř na umění! My v Rybízáku jsme se přímo zamilovali do její značky Almara soap. Nejen že mýdla nádherně vypadají a voní – díky pečlivě volenému složení dokážou zatočit s akné, suchou pletí nebo mastnými vlasy. V čem tedy vězí to kouzlo?

Veronika Machková se dlouhá léta živila jako PR manažer, své první mýdlo vyrobila v roce 2014 a své výrobky postupně začala rozdávat přátelům, rodině nebo zákazníkům rodinného obchodu Almara Shop s dekoracemi. Právě to byl krok v vlastnímu podnikání, které otevřela o dva roky později… a vypadá jako jedna velká kosmetická cukrárna!

Veroniko, která vaše mýdla nejvíc mizí z pultů? A která máte nejradši vy?

Vedou samozřejmě mýdla barevná a voňavá, ovocná a květinová, např. Božské maliny. Z přírodních pak mýdla na vlasy a Black As My Soul pro mastnou a problematickou pleť. Úspěch mají také mýdla na různé kožní potíže. Sama mám suchou a citlivou pokožku, sklony k alergii a trpím na ekzémy. Musím proto mít vždy při ruce Konopí, Intimní a Fresh Hair na vlasy. Vedle toho mám plné mýdlenky odkrojků od novinek, které zrovna testuji.

Co tedy děláte jinak než ostatní výrobci mýdel?

Většina mýdlařů nabízí zajímavé vonné kombinace – taková mýdla často pouze myjí a hezky voní, ale nejsou určená na konkrétní kožní problém. Naše nabídka zahrnuje mýdla na suchou, citlivou, zralou pokožku, ekzémy, lupenku, alergie, ale i mastnou pokožku, akné, mastné vlasy, suché vlasy nebo na intimní hygienu. Na určitý kožní problém máme více mýdel, ať si zákazníci mohou vybrat třeba i podle vůně nebo konkrétní ingredience. Stále objevuju další a další, vždyť léčivých bylinek, druhů zeleniny, ovoce nebo rostlinných olejů je v přírodě tolik! Nabídku chci nadále rozšiřovat, ale určitě ne za cenu snížení kvality – žádné „rakve, biče, olejovky“, jak se říká. Mýdla budou mít vždy hlavní místo.

Na co si při výrobě opravdu potrpíte?

Nelíbí se mi, že někdo dovede do olejové receptury pro extra suchou a citlivou pokožku přidat esenci na mastnou pleť, která vysušuje. Všechny složky mýdla (tedy oleje, esenciální oleje, jíly, extrakty atd.) je potřeba kombinovat pro konkrétní problém, jinak se pokožka osype, vznikne ekzém. Přitom právě mýdlo může často ulevit od potíží! Vždy mě potěší, když někdo napíše, že mu mýdlo pomohlo s kožním problémem – nejčastěji je to akné, pupínky a ekzémy. A nejvíce se dmu pýchou a vděčností, když slyším, že naše mýdla jsou nejlepší ze všech. 🙂

Připadá vám, že tuhé mýdlo je ještě podceňovanou složkou kosmetiky? V dobách tekutých mýdel a sprchových gelů.

Mnoho lidí má s tuhými mýdly špatné zkušenosti. Jednak z dob minulých, kdy existovala jen ta klasická komerční, jednak právě kvůli zkušenosti s nesprávně připravenými ručními mýdly, která vysušují nebo způsobí alergické reakce. Myslím, že kvalitní tuhé mýdlo se dostává do popředí díky fenoménu zero waste, který se u nás velmi rozšířil.

Předpokládám, že teď už Almara soap není jenom one-woman show. 🙂

Dlouho jsem se sama věnovala výrobě, balení, marketingu, komunikaci, obchodu… a najednou jsem neměla dostatek mýdel. To byla nejhorší situace. Nejdříve jsem si tedy najala brigádníky do expedice, později spolupracovnice na výrobu, obchod a marketing. A od začátku mi se vším pomáhá přítel, bez něhož bych firmu nikdy nenastartovala.

Veroniko, vzpomenete si na své úplně první vyrobené mýdlo?

Byla to klasika, která nezklame: mýdlo s růžovým jílem a levandulí. To si asi vyzkouší každý začátečník. Sice moc nevonělo, protože jsem použila málo vůně, ale mydlilo a mylo, to je hlavní. 🙂 A co se týče nabídky mýdel Almara soap, nejdéle vyrábíme konopné a měsíčkové – Konopí a Babiččina zahrádka.