Halloweenské filmy jsou dělané pro všechny. Najdete mezi nimi odlehčené komedie s kapkou děsu i psychologické zápletky s krvavým dějem. A právě takové jsme pro vás vybrali i my. Naše Rybízačí redakce dala dohromady seznam oblíbených strašidelných filmů, které byste neměli minout. Pusťte si je s přáteli na filmovém večírku nebo ve dvou pod dekou. Bude to mrazivé. Bude to napínavé. Bude to fakt strašidelné!

Malá kulturní vsuvka aneb kdy a proč je Halloween

Halloween je křesťanským svátkem Všech svatých, který se slaví 31. října. Podstatou Halloweenu je hlavně řádně se opít, sníst co se do vás vejde a obléct se do co nejvíc extravagantního kostýmu. Halloween je taková před-oslava Dušiček (2. listopadu), kdy se vzpomíná na všechny naše milované zesnulé. Halloween sám o sobě je ale hlavně marketingový svátek, který milují děti i dospělí.

V každé zemi má Halloween trochu jinou podobu. Nejznámější je nejspíše americká verze, kdy se děti oblečou za strašidýlka, princezny a jiné postavy a koledují o sladkosti. S hlasitým “trick or treat” (koledu, nebo vám něco provedu) chodí od domu k domu, a pokud nedostanou vysněné sladkosti, koledují si sousedé o pěknou neplechu – zpravidla o pomalování auta, dveří nebo garáže třeba zubní pastou, fixkou, nebo dokonce rozbitými vejci. A dospělí? Ti sledují halloweenské filmy a dobrovolně se bojí v bezpečí svých domovů.

Ať už Halloween slavíte nebo ne, není od věci se jednou za čas pořádně bát. Tak proč ne zrovna, když se blíží Halloween? Koukněte na náš výběr halloweenských filmů a dopřejte si kapku strachu se sklenkou vína a obří porcí popcornu!

Kolekce jako stvořená pro halloweenský filmový večer:

8 tipů na halloweenské filmy

1. Halloweenská noc / Trick´r Treat (2007)

Horor a komedie v jednom z roku 2007 vám naservíruje rovnou čtyři strašidelné příběhy (odehrávající se jak jinak než na Halloweena), které jsou vzájemně propletené a na jejichž konci vás čeká šokující pointa. Uvidíte příběh ředitele střední školy a sériového vraha v jedné osobě, který řádí jako ďas. Dále sexuchtivou pannu, jejíž touha po muži se ošklivě zvrtne. Čeká na vás také skupiny teenagerů a jejich kanadský žertík s katastrofálními následky. A aby toho nebylo málo, mrzutý stařík se utká v boji se zlomyslným halloweenským démonem.

2. Addamsova rodina / Addams Family (1991)

Addamsova rodina mezi halloweenské filmy až tak nepatří, ale své místo mezi nimi rozhodně má. Pokud se chcete bát jen trochu a spíše se zasmát strašlivě dobrým vtipům, je tahle devadesátková klasika nejlepší volbou. A jaký že je děj? Kdesi ve světě žije dlouho ztracený bratr hlavy rodiny, Gomeze Addamsona, jménem Fester. Ten se jednoho dne nečekaně zjeví ve dveřích, ale něco tady nesedí. Ačkoliv rodina Festera přijme, všichni jsou plni pochyb, a to oprávněně. Fester není Festerem. A tak rodina, kvůli ďábelskému plánu jejich právníka a matky falešného Festera, přijde o dům a zkouší se uplatnit v reálném světě. To se jim samozřejmě s jejich přístupem k životu a smrti úplně nedaří. Zápletka má však dobrý konec. Ano, i horory mohou mít šťastné konce! Pokud nebudete mít Addamsovy rodiny dost, pusťte si ještě temnější a vtipnější pokračování.

3. Ospalá díra / Sleepy Hollow (1999)

Pokud jste příznivci filmů Tima Burtona, pustit si jeden z nich je o Halloweenu téměř povinností. Ospalou díru už znáte? Je to mysteriózní podívaná, kde se nabažíte jak hereckých výkonů a skvělé hudby, tak dostatečného množství napětí. Děj se odehrává v odlehlé vesnici Sleepy Hallow, kam nadřízení vyšlou mladého a neoblíbeného konstábla Ichaboda Cranea. Jeho úkolem je vyřešit sérii záhadných vražd, při nichž oběti přichází o hlavy. Podle místních je vrahem legendární bezhlavý jezdec, který za účelem pomsty povstává z hrobu a bude sekat hlavy, dokud opět nebude mít tu svou. Ačkoliv tomu konstábl nevěří, zaplétá se do nebezpečného případu plného přízraků a dalších vražd.

4. V zajetí démonů / The Conjuring (2013)

Rádi se bojíte a na Halloweena obzvlášť? Pak si nalijte pořádnou sklenku vína, zavřete okna, zamkněte dveře a pusťte si V zajetí démonů. Hororový film, natočený podle skutečných událostí, vypráví příběh světově proslulých vyšetřovatelů paranormálních jevů Eda a Lorraine Warrenových. Na odlehlé farmě mají pomoci rodině terorizované temnými silami. Ačkoliv se tohle duo setkalo už s opravdu hrozivými případy, tento je pro ně ze všech nejhrůzostrašnější. V hlavní roli: Annabelle.

5. Paranormal Activity (2007)

Věříme, že po tomto filmu se zhasnutou lampičkou rozhodně neusnete. Příběh se odehrává na předměstí v San Diegu, kam se většina lidí stěhuje s myšlenkou na klidný rodinný život. To ale bohužel není případ mladého páru. Micah s Katie po několika probdělých nocích dospějí k závěru, že mají v domě nezvané hosty. Protože je specialista v tomto oboru odmítne, vezme Micah situaci do vlastních rukou. V domě rozmístí videokamery, které jim odkryjí nepříjemnou pravdu. Modřiny a strašidelné zvuky jsou jen zlomek toho, s čím se pár bude v průběhu filmu potýkat. Vzhledem k tomu, že film je natočen jako dokumentární, tedy z pohledu hlavních aktérů, dostává celý film úplně jiný rozměr a divák si užije opravdu hororovou podívanou.

Parta lidí sleduje halloweenské filmy.

Na Paranormal Activity doporučujeme koukat nejméně ve dvou.

6. Tiché místo / A Quiet Place (2018)

Novinka s Emily Blunt v hlavní roli se odehrává v temné době, kdy je mlčeti zlato. Zemi ovládají Oni, zlé bytosti s mimořádně vyvinutým sluchem. Každý zvuk přiláká jejich pozornost, která toho, kdo si nedá pozor, bude stát život. Děj se zasazen do příběhu rodiny Abbotových. Lee, Evelyn a jejich tři děti jsou jedni z těch malá šťastných, kteří se naučili žít v tichu, a tím zůstali naživu. Kromě toho, že se dorozumívají znakovou řečí, bydlí na farmě, kde vyvinuli celou řadu bezpečnostních opatření od zvukově izolovaného sklepa po molitanem obalené kostky k Monopolům. Jenže jak se zdá, ne všechny životní události lze prožít v tichosti, a tak se ani Abbotovy střesu s Nimi nevyhnou.

7. Texaský masakr motorovou pilou / The Texas Chain Saw Massacre (1974)

Taková klasika a přesto neustále slyšíme „to jsem ještě neviděl/a“. Jestli k nim také patříte, tak si tento hororový film honem pusťte a dožeňte základy! Příběh se odehrává v Texasu, kde chudákům nebožtíkům kdosi zohavuje těla. Parta mladých lidí se rozhodne pachatele odhalit, což logicky není ani trochu dobrý nápad. Film Texaský masakr motorovou pilou je skvělým příkladem toho, že nepotřebujete hektolitry krve a odhalené mozky, abyste se řádně báli. Fakt, že základní linie je inspirována reálným příběhem skupiny výletníků zmasakrovaných rodinou kanibalů, je děsivá sama o sobě. Mráz a úzkostné stavy nahání také zvuková stopa a charakter postav. Pokud byste po shlédnutí filmu nemohli usnout, nabízí se pokračování – Texaský masakr 2 (1986), Kožená tvář III (1990) a Masakr v Texasu (1994).

8. Osvícení / The Shining (1980)

Co bychom to byli za filmové nadšence, kdybychom na seznam strašidelných filmů nezařadili legendární Kubrikovo Osvícení s Jackem Nicholsonem! Děj se odehrává v odlehlém a opuštěném horském hotelu, kde se usídlí spisovatel Jack Torrance s rodinou. Jack hledá klidné útočiště pro psaní nového románu. Neodradí ho ani zjištění, že bývalý správce tu zešílel a sekyrou zmasakroval celou svou rodinu. Nicméně ani Jack “neodolá” místní atmosféře a jeho povaha se začíná měnit… Proces postupného zbláznění, které Jack Nicholson zahrál opravdu uvěřitelně vás vtáhne do děje a nepustí až do samotného konce. Film rozhodně není pro slabé povahy, ale se sklenkou vína to určitě dáte.

9. Odebrat z přátel / Unfriended (2014)

Ačkoliv na ČSFD nemá tento film moc dobré hodnocení, své příznivce si, hlavně mezi mladými, jistě najde. Středoškolačka Laura to na jednom večírku řádně přežene, válí se kdesi na zemi a ani o sobě neví. Video, které to všechno zachycuje, unikne na internet a všemi opěvovaná kráska je najednou terčem kritiky a pomluv. Laura tíhu situace neunese a spáchá sebevraždu. V den výročí její sebevraždy uspořádá parta spolužáků videochat, kde se zprvu neděje nic zajímavého. Konverzaci okoření vstup neznámého uživatele s přezdívkou Billie227. Z chatu nelze vyhodit a navíc pokládá otázky ohledně viníka, který zveřejnil Lauřino nelichotivé video, jež ji stálo pověst. Na chatu se nakonec objeví sama mrtvá spolužačka. Ta nezůstane jen u výhružek a rozhodne se vzít pomstu do vlastních rukou. Její spolužáky čekají pěkně nepříjemné chvilky u nich v pokoji, zatímco ostatní jen přihlíží a obávají se, kdy přijdou na řadu.

10. Rozpolcený / Split (2016)

Na první pohled tento snímek mezi halloweenské filmy nepatří, ale my si bez něj neumíme Halloween představit. Film je o sympaťákovi jménem Kevin, který nemá na první pohled žádnou chybu. Jenže chodí k psycholožce a žije v něm 23 různých osob. S tímto rozpolceným týpkem přijdou do kontaktu tři studentky, které Kevin místo na prázdniny odveze do zamčené sklepní místnosti. Jak dívky brzy zjistí, jejich věznitel je vskutku speciální… tedy spíše magor, který je rozhodně nehodlá pustit na svobodu, ať už v něm zrovna převládá kterákoliv z osobností. A až přijde na scénu osobnost č. 24, budou se teprve dít věci! Role se ujal herec James McAvoy, který podal opravdu skvělý herecký výkon a už jen z pohledu do jeho očí vás bude mrazit od hlavy až u konečku prstu. K tomuto filmu rozhodně doporučujeme si nalít něco ostřejšího.

Jaký halloweenské filmy máte nejraději vy? Napište nám a ostatním čtenářům své tipy sem do komentářů.