Zase začíná zimní období a my se odmítáme smířit s tím, že budeme mít nonstop studené prsty! Začali jsme tedy pátrat, proč se to děje a co se s tím dá dělat. Kromě toho, že je venku kosa, je vysvětlení vcelku jednoduché – prsty nám mrznou, protože se krev nezvládne dostat do malých cév. Takže pokud jsou cévy moc úzké nebo daleko od srdce (jako třeba právě ruce nebo nohy), člověk klepe kosu. Asi vás nepřekvapí, že na studené končetiny nejvíc trpí ženy – zejména kuřačky, hubené postavy nebo ty, které berou hormonální antikoncepci.

Zimu pravděpodobně neurychlíme, ale alespoň ji můžeme strávit v teple až do konečků prstů. Jak na to?

Dejte si teplotní šok

Pokud vám to zdravotní stav dovolí, dopřejte si pravidelně saunu nebo kryosaunu – fungují jako posilovna pro cévy, takže pak prokrvení míří do celého těla. Končetinám dopřejte i domácí trénink ve sprše tím, že budete střídat 15 sekund teplou a studenou sprchu. Alespoň po stehna to určitě zvládnete! Dámy jistě ocení, že s pořádným prokrvením nohou také mizí celulitida ze stehen a zadečku.

Hyb, hyb, pohyb

Pokud celý den sedíte nebo stojíte, vaše cévy zkrátka budou protestovat. Takže se smiřte s tím, že bez pohybu to nepůjde – jen tak se krev krásně rozběhne a doputuje i do úplných periferií. Nemusíte ale běhat žádné maratony! Perfektně zafungují i procházky nebo jóga. Případně zkuste masáže nebo aspoň prokroužení chodidel a zápěstí co půl hodiny. A že vás na sport moc neužije? V tom případě doporučujeme pravidelný pohyb ve dvou. Zabírá tak bezvadně, že možná sundáte i ponožky…

Přiostřete jídlo

Hojně používejte česnek, chilli papričky, pepř nebo skořici. Tato koření příjemně roztahují cévy i bříško, aby se do něj víc vešlo. Pochopitelně to chce velkou zásobu vody, ať se krev naředí a frčí do všech koutů těla. Pokud vám čistá voda nejede, vrhněte se na čaje. V zimě se také už automaticky zásobujeme zázvorem, který odhání virózy a zahřívá od hlavy k patě. Zázvor se dá pít jako čaj, jako víno nebo jeho kousky přihodit do koupele. TIP Rybízáka: Zima má jednu výhodu – je to čas svařáků. Zkuste na něj použít zázvorové víno s citrónem nebo jabčák se skořicí.  Žádné koření už není potřeba, jsou dokonalé tak, jak jsou.

Vždy připraven(a)

– Zimní boty si vyberte pořádně zateplené a případně i o velikost větší. Jen tak do nich nacpete tlusté ponožky, aniž byste si uškrtili nárty a kotníky.
– Příliš těsné oblečení vyměňte za více vrstev, ve kterých vás nic neškrtí. Takže dámy, bacha na punčocháče.
– V kabelce noste rezervní ponožky a rukavice. Během zimy přijdou rozhodně vhod.

… a hlavně do pohody.

Studeným nohám nahrává vysoký tlak, zmiňovaná hormonální antikoncepce, ale také stresy a úzkosti. Jak to máte vy, máte taky pořád staženou… cévu? Dejte si radši dvojku vína a v klidu popřemýšlejte, co potřebujete změnit, abyste se cítili lépe. Ať už si koupíte psa nebo popovídáte s psychologem, pozitivní změna vás zahřeje po celém těle. TIP Rybízáka: Máte studené nohy, i když se smažíte u krbu? Nebo vás prsty brní až do bolesti? Upalujte hned k doktorovi, může to značit různé zdravotní obtíže.