Jejich přírodní zinková mast zachránila kůži mnoha dětem (a nervů jejich rodičů). Včelařství Horákovi tvoří Lucka, Standa a malý Vašík – mladá rodinu, která dělá spoustu věcí po svém. Za jejich balzámy a masti bychom dali ruku do ohně. Nebo i do ekzému.

Z učitelky MŠ a konstruktéra se stala silná dvojice v manželství i v podnikání. Několik let se věnují Včelařství Horákovi, které po narození Vašíka rozšířili o výrobu přírodní certifikované kosmetiky. Dámská polovička Lucka v rozhovoru vysvětluje, na co koukat při nákupu přírodní kosmetiky nebo proč odmítá při výrobě používat vodu.

Lucko, jak jste začala vyrábět kosmetiku, když jste se s manželem původně zaměřili jen na včeličky?

Ve třech měsících měl Vašík ošklivou vyrážku, kterou lékařka diagnostikovala jako atopický ekzém. Už v té době jsme chemickou kosmetiku nepoužívali, takže jsem na léčbu hledala vhodnou přírodní alternativu. Taky mi bylo jasné, že diagnóza atopický ekzém znamená ekzém z nezjištěných příčin. Nakonec jsem zjistila, že má kvasinkovou infekci kůže, kterou způsobuje přemíra cukru v mé stravě. A protože jsem nenašla přírodní zinkovou mast na vysušení kvasinky, vyrobila jsem si ji sama. Mast za tři dny ekzém zcela vyléčila a od té doby je Vašík bez jakýchkoli kožních obtíží.

Zinkovka našla využití i na opruzeniny, akné, opary, neštovice a mnoho jiných kožních problémů. Je to takový náš černý kůň. Po roce a půl jsme mast spolu s dalšími osvědčenými nechali certifikovat, založili jsme e-shop a od té doby jsme se v podstatě nezastavili.

Která mastička vám mizí z pultu nejvíc?

Zinková mast se pořád prodává nejvíc, protože dětí s kožními problémy je opravdu hodně. Maminky už naštěstí nespoléhají jen na kožní lékaře, kteří jim často předepisují kortikoidy. V těsném závěsu za ní je zinková mast s propolisem, který jsme do ní přidali pro silnější účinek. Obě masti jsou certifikované pro děti od narození a musím říct, že už pomohly mnoha dětem i dospělým.

Vybírat kvalitní ingredience ale určitě nebude jen tak.

Máme je od několika českých dodavatelů, snažíme se vyhledávat menší rodinné firmy. Musíme také počítat s tím, že je cena proměnlivá vzhledem k úrodě dané rostliny. Teď se například po neúrodě máku, který používáme na makový balzám, se zvýšila cena makového oleje o 300 %.

Existuje třeba nějaká běžná přísada, kterou při výrobě kosmetiky nepoužíváte?

Voda! Pokud je ve složení výrobku voda, pak už nestačí žádný přírodní konzervant. Musí se použít syntetický, který sice může být šetrný a vhodný i pro bio kosmetiku, ale my ho ani tak používat nechceme. Právě proto nikdy nebudeme dělat krémy, což jsou vlastně emulze z vody a například olejů. Oproti tomu balzámy a masti se vyrábí vždy bez přítomnosti vody. Jediný případ, kdy vodu pustíme přes práh, je výroba mýdla. Tam se bez vody neobejdeme. Dále pak odmítáme umělé, chemické látky a zkrátka vše, co do skutečné přírodní kosmetiky nepatří.

Máte na kosmetiku zpětnou vazbu, která vás osobně moc zahřála?

Těch bylo více. Třeba jednou se nám ozval tatínek dvouletého klučiny, který měl 90 % těla zasažený nějakou ošklivou vyrážkou. Tatínek zkoušel snad vše, bohužel bez výsledku. Zkusil zinkovku a zakrátko jsem mu míchala půl kila, protože to byla první mast, která synkovi opravdu zabrala. Jindy jsme zase pomohli klučinovi, který trpěl silným akné a hodně toužil po tom, aby šel v září do nové školy s čistou pletí. Mazat začal v srpnu a v září už akné bylo téměř neviditelné. 🙂 Vždy nás potěší, když pomůžeme malému dítku od ekzému, který je podle lékaře bez kortikoidů neléčitelný.

Přírodní kosmetiky je teď na trhu spousta. Podle čeho se můžu zorientovat, když chci to nejlepší?

Přívlastek „přírodní“ může výrobce použít bez splnění jakýchkoliv podmínek, takže jen nápisem se neřídím. Vždy vybírám výrobky, které obsahují co nejméně surovin. Například naše masti mají většinou kolem čtyř složek. Věříme, že aby byla daná složka účinná, je třeba ji dodat v co největším množství.

Lucko, poslední rybízáčí otázka – jaké ovocné víno se vám od nás nejvíc líbí?

Zaujalo nás skoro vše, například štrůdlové víno a čokovišňák jakbysmet. 🙂

 

Rybízák doporučuje

Čokoládový balzám – vhodný na celé tělo, i pro děti
Kávový balzám – ideální pro zralou pleť
Zázračné srdéčko – přírodní alternativa ke slavnému vazelínovému kelímku